Bazı gençlik ve spor il müdürlüğü merkez ilçelerinde görev yapan idari personelin psikolojik taciz düzeyleri
Psychological molestation? s levels of administrative personnel working in some central districts provincial directorate of youth and sports
  1. Tez No: 300591
  2. Yazar: SERAP YEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CELAL TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada; ?Bazı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Merkez İlçelerinde Görev Yapan İdari Personelin Psikolojik Taciz Düzeyleri? konusu incelenmiştir.Araştırmanın evrenini; Adıyaman, Bursa, Isparta, Osmaniye ve Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri Merkez İlçelerinde görev yapan 350 idari personel oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak hazır bir anket kullanılmıştır. Anket, demografik değişkenlerin ve psikolojik taciz sorularının bulunduğu iki bölümden oluşmuş ve 111 personele uygulanmıştır. Ölçme aracının güvenilirliği ve geçerliliği Ocak (2008) tarafından belirlenmiştir.İstatistikî çözümler için SPSS 17,0 (Statistical Packet For The Social Science) programından yararlanılmıştır. Kullanılan bu programda anket sonuçlarına göre frekans, yüzde ve değişkenler arasındaki farkların bulunması amacıyla Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testleri uygulanmıştır.Araştırma sonucunda;Demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni hal, kıdem ve müdürün cinsiyeti) için; Yaşam Kalitesini ve Mesleki İtibarı Etkileyen Davranışlar, Sosyal İlişkileri Engelleyen Davranışlar, Kişisel İtibarı Zedeleyici Davranışlar, Kişinin Kendini Göstermesini Engelleyen Davranışlar, Kişiye Yönelik Şiddet, Kişinin İletişim Kurmasını Engelleyen Davranışlar, Kişinin Özel Hayatına Müdahale Eden Davranışlar Boyutları bazında testler yapılmıştır.Bu testlerin sonucunda sadece ?Müdürün Cinsiyeti? değişkeni için ?Yaşam Kalitesini ve Mesleki İtibarı Etkileyen Davranışlar Boyutu?nda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Diğer değişkenler açısından incelendiğinde ise; adı geçen illerde anketlere verilen cevaplar doğrultusunda psikolojik tacizin anlamlı bir faklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Psikolojik Taciz, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Mobbing, Zorbalık.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the subject ?Psychological molestation? s levels of administrative personnel working in some central district Provincial Directorate of Youth and Sports? is examined.The domain of research is the 350 employees of the administrative personnel working in central district Provincial Directorate of Youth and Sports in Adıyaman, Bursa, Isparta, Osmaniye and Malatya. The Prepareded questionnaire is used as a data collection tool. This questionnaire is carried out by 111 personnel and is composed of two sections: demographic variables and psychological molestation questions. These cities are chosen randomly for the reason of accessibility. Reliability and validity of the evaluation instrument is decided by OCAK (2008).For the statistical solutions, a programme named as `SPSS 17.0 (Statistical Packet For The Social Science)? is used. To find the differences between frequency, percentage and variables taking into consideration of the results of the questionnaire, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis tests are used.Some tests such as dimensions of behaviours affecting life quality and Professional reputation, behaviours hindering social relationships, behaviours destroying one?s reputation, behaviours hindering one?s showing off himself, violence to a person, behaviours hindering one?s communication, behaviours intervening to one?s private life are carried out for demographic variables( gender, age, education, marital status, seniority and gender of the administrator). After this research, just for the variable of ` the gender of the administrator?, a meaningful difference is determined in the dimension of behaviours affecting life quality and Professional reputation. When investigated for the other dimensions, thinking the answers given for the questionnaire, it is concluded that there isn? t a meaningful difference of psychological molestation in the cities mentioned above.KEY WORDS: Psychological Molestation, Provincial Directorate of Youth and Sports, Mobbing, Tyranny.