Otel işletmelerinde yönetim bilgi sistemlerinin stratejik önemi; dört ve beş yıldızlı otel işletmeleri üzerine bir araştırma
Strategic importance of management information systems at hotel enterprises; a case study on four and five star hotel enterprises
- Tez No: 308963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yönetimde bilgi, karar almaya yönelik olarak kullanılan veriler topluluğudur. Gereksinim duyulan yönetim bilgisi, bir organizasyon için kendi aktivitelerini gösteren, saklanabilen, işlenebilen, değişikliğe uğrayan ve en önemlisi gerekli kademelere ve yöneticilere rapor olarak sunulabilen anlamlı veriler bütünüdür. Yönetim Bilgi Sistemleri (YBS), bir organizasyonun tüm kademelerindeki yöneticilere, sorumlulukları altında olan planlama, denetleme ve diğer yönetim aktiviteleri için daha doğru zamanlı ve etkili karar almalarını sağlamak amacıyla, organizasyon içi ve dışından toplanan verileri enformasyona dönüştüren ve bu enformasyonu ileten sistemlerdir. YBS, organizasyonun iç durumu ve dış haberlerle ilgili geçmiş, güncel ve tahmini enformasyon sağlamak üzere organize edilmiş bir sistemdir. Bu sistem karar alıcılara planlama, denetleme ve organizasyon işlemleri için zamanında ve gerekli enformasyon için destek sağlar. Yönetimde karar verme günümüz işletmecilik konuları arasında birinci derecede önem taşıyan bir konu haline gelmiştir. Nitekim bazı bilim adamları, yönetim ile karar verme sürecini, eş anlamda tutacak kadar ileri gitmişlerdir. Çünkü yönetici, yönetimdeki planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon ve denetim işlevlerini yerine getirirken sürekli bir biçimde karar alma durumundadır. Diğer bir ifade ile karar verme, ayrı bir yönetim faaliyeti olmaktan çok, bütün yönetim faaliyetlerine temel teşkil eden bir unsurdur. Karar verme, bir sorunun çözümüne ilişkin olası yollardan en uygun olanın seçilmesi olarak tanımlanabilir. Herhangi bir konuda karar verme yönetimin özüdür, esasıdır. Yönetim sürecinin niteliği karar verme süreci tarafından belirlenir. Yönetim sürecinin tüm diğer nitelikleri karar vermeye bağlıdır; karar verme ile örülmüş, bütünleşmiştir. Karar vermek, sorunu çözmek için yöneticinin yargıda bulunmasıdır. Yönetim, kararla başlar, kararla biter. İşletmelerde karar sürecinin sürekliliği, yöneticileri, bu süreci bilimsel ve sistematik olarak değerlendirmeye yöneltmiştir. Bu amaçla kullanılan sayısal araç ve yöntemler, karar verme süresinin kısaltılmasında etkili sonuçlar sunarken, kararların isabet oranını da artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information in management is called data which is used in decision making. The information needed in management is the totally of meaningful data, which,for an organization, displays its own activities, and which can be saved, processed, modified and most important, which can be reported to executives and other ranks in a organization. The collection of management information from interior and exterior sources, and organizing, processing, storing and transferring management information to executive positions which need it can be realize by establishing a management information system. Management information systems (MIS) facilitate the management process providing concise, current, retrosrective, intelligible, and accurate information. Management information systems help to remove uncertainty, minimize the loss of time and effort, and maximize user satisfaction by supporting decision making, planning and supervising. Today's business interests in management decision-making has become a subject of prime importance. Indeed, some scientists, management and decision-making process, have gone so far as to hold the same sense. Because managers in government planning, organizing, leading, coordination and decision-making control in performing the task on a permanent state. In other words, the decision-making, rather than a separate administrative action, which constitutes a fundamental element in all management activities. Decision-making, the possible ways of solving a problem can be defined as selection of the fittest. Management decision-making is the essence of any subject, shall be the basis. Is determined by the nature of the process of management decision-making process. Management decision-making process all depends on other qualities, woven with the decision-making, integrated. Deciding to solve the problem is that the manager's judgments. Management, the decision begins, ends with the decision. Decision-making process in business continuity managers, scientific and systematic evaluation of this process led. Digital tools and methods used for this purpose, while providing effective results in the decision-making time shrink, the decisions also increases the hit rate.