Grafik tasarım dersi alan öğrencilerin, grafik tasarım ve bilgilendirme tasarımı hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
The students studying on graphic design review the opinions about graphic design and information design
  1. Tez No: 310957
  2. Yazar: ELİF ÖKTEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GONCA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Grafik tasarım resim ve yazıyı yüzeyler üzerinde buluştururken belli kurallar çerçevesinde hareket eder. Grafik tasarımın en önemli unsurlarından biri iletişim yönüdür. Bir grafik tasarım problemi daima iletişimle ilgilidir. İletişim, grafik tasarımın hayati unsuru olarak görülmektedir. Aslında grafik tasarımı bu denli ilginç, önemli, dinamik ve çağdaş kılan da, iletişime yönelik en etkin öğelerden biri olmasından kaynaklanmaktadır.Bilgilendirme tasarımı, günümüzde sürekli artmakta olan bilgi yoğunluğunu, insanların sadece gereksinim duydukları bilgiyi seçme isteği üzerine doğmuş bir alandır. Bu noktada doğan bilgilendirme tasarımı kitlelerin gereksinim duyduğu bilgiye daha hızlı ve daha verimli biçimde ulaşmalarını sağlamıştır.Araştırmada öncelikle grafik tasarım hakkında geniş kapsamlı bir bilgi verilmiş, ardından bilgilendirme tasarımı hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. İki alan hakkında da ayrıntılı örnekler verilerek anlaşılırlığı sağlanmıştır. Araştırmada söz konusu bu iki alanın birbiriyle olan ilişkisi, öğrencilerin bilgi düzeyleri üzerinden yorumlama yoluna gidilmiş, bu amaçla üniversitelerin ilgili bölümlerinde grafik tasarım dersi alan öğrencilere anket uygulanmış, verilen cevaplar değerlendirilerek iki alan ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphic design unites vision and text on the same level in regard to certain principles. Graphic design is a wider mass communication field. Communication aspect is one of the most important elements of graphic design. A graphic design problem always links with communications. Communication is considered as vital element of graphic design. In fact, graphic design why it is so interesting, important, what makes dynamic and contemporary, results from one of the most active elements.Information design, today's constantly increasing the intensity of the information, people born at the request of selecting only the information they need is a field. At this point, arising from the design of information needed by the masses has provided access to information faster and more efficiently.In the research, first given wide range of information about graphic design, then information is given detailed about the information design. By giving examples regarding the two fields in the detail makes more comprehensible the two fields. In this research the correlation between the aforementioned fields have been reviewed based on the knowledge level of the students and with this aim in mind a survey has been initiated on students who participate in the course have underlined the relationship between two fields by evaluating the responses.