Yerel yönetimler reformu bağlamında Türkiye ve Bulgaristan yerel yönetimlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of local governments of Turkey and Bulgaria in the context of local government reform
  1. Tez No: 332444
  2. Yazar: AYSHE MEHMEDOVA DRYANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Yerel yönetimler, ülkelerin hem yönetim yapısı içinde önemli bir role sahip olup hem de demokratikleşmenin ve halkın yönetime katılımının en iyi şekilde temsil edilebileceği birimlerdir.Günümüzde yerel yönetimler, ülkelerin çoğunda, anayasa ile düzenlenmiş, demokratik ve özerk kuruluşlar olma özelliği ile ülkelerin yönetim sistemleri içerisinde her geçen gün ağırlıklarını arttırmaktadırlar.Çalışmamızın amacı Türkiye ve Bulgaristan yerel yönetim sistemlerini karşılaştırmaktır. Bu bağlamda her iki ülkenin yerel yönetim sistemlerinin tarihi süreci, yerel yönetimlerin yasal mevzuatı ve yapısı, yerel yönetim alanında yapılan reform çalışmaları incelenmiştir. Çalışmamızın en son kısmı ise, bu iki ülkenin yerel yönetim sistemlerinin karşılaştırılıp değerlendirilmesini içermektedir.Çalışma sonucunda iki ülkenin yerel yönetim yapıları arasında bazı benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Bununla birlikte her iki ülkede de yapılan yerel yönetim reformları sonucunda elde edilen olumlu sonuçlara rağmen, hem Türkiye'de hem Bulgaristan'da merkeziyetçi yapının hala devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Sözcükler1. Yerel Yönetim2. Yerel Demokrasi3. Türkiye'de Yerel Yönetimler4. Bulgaristan'da Yerel Yönetimler5. Yerel Yönetimler Reformu
Özet (Çeviri)
Local government are the units which both have an important role in countries administration structure and also can be represented in the best way of democratization and participation of people in administration.Today, local government most of which are organized by the constitution of countries as democratic and autonomous institutions has been gaining more importance in their administrative systems day by day.The aim of our study is to compare the local government systems of Turkey and Bulgaria. İn this respect, the historical process of local government systems of both countries, legal regulations and structure of local government, local government reform studies in this area have been explained. The last part of this study includes comparing and evaluating of local government systems of these two countries.As a result of this study, it was proved that are some similarities and differences between local governments of these countries. However, despite positive results obtained from the local government reform, in both countries, it is concluded that a centralized structure still exists in both Turkey and Bulgaria.Key Words1. Local Government2. Local Democracy3. Local Governments İn Turkey4. Local Governments İn Bulgaria5. Local Governments Reform