Grafik tasarımcıların eğitim durumları ile mesleklerinden, işyerlerinden ve aldıkları eğitimden memnun olma durumlarının incelenmesi
A research about the education levels of graphic designers and the status of being satisfied with their professions, businesses and the level of training they received
  1. Tez No: 333441
  2. Yazar: SÜLEYMAN ANIL YÜCESOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KINIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, grafik tasarımcılarının eğitim durumlarının analiz edilerek, mesleklerinden, işyerlerinden ve aldıkları eğitimden memnuniyet durumlarının ayrıntılı olarak incelemesidir. Bu araştırma, betimsel nitelikte bir araştırma olup, tarama modeli esas alınarak, genel tarama modeline göre araştırma yapılmıştır.. Çalışmanın evrenini 2011 yılında özel sektörde çalışan grafik tasarımcıları oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan grafik tasarım çalışanlarının seçiminde; örneklemimiz olan Ege Bölgesi illerinde ki hem basılı hem de interaktif ortamda yayın yapan gazete ve dergiler, televizyon, matbaa, ajans ve yayınevlerinde çalışan tasarımcılar ile öncelikle herhangi bir ayrım yapılmadan görüşülmüş ve internet ortamında anket çalışmamız gönderilmiştir. Veri toplamak için hazırlanan, 25 çoktan seçmeli sorudan oluşan ?Grafik Tasarımcılarının Eğitim Durumları Anketi? kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise; çoktan seçmeli sorulardan elde edilen veriler, SPSS 13.0 (Statistical Package for Social Science) paket programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Buna göre frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma testleri yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Veri analizinden sonra ortaya çıkan bulgular doğrultusunda genel olarak araştırmaya katılan 390 grafik tasarım çalışanının büyük çoğunluğunun tasarım eğitimi almadığı ortaya çıkmıştır. Grafik tasarım eğitimi alanların ise almış oldukları eğitimden memnun olmamaları göze çarpmaktadır. Ayrıca araştırmaya katılan grafik tasarım çalışanlarının büyük çoğunluğunun işyerleri ile ilgili büyük sorunlar yaşadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca grafik tasarım çalışanlarının uzun süreli olarak mesleği yapmamaları ise göz ardı edilmemesi gereken sonuçlardan biri olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the level of satisfaction of graphic designers? about their training, professions and, businesses by analyzing the level of training they received. This descriptive research was conducted based on a general screening model. The study population was constructed from graphic designers who were working in the sector in 2011. For the selection of the graphic designers that are participated in this research, the graphical designers that are working in newspapers, magazines, television, printing, publishing companies in the provinces of the Aegean region was targeted without distinction of any kind. Then, it was asked to answer Graphic Designers Educational Status Questionnaire that is consisting of 25 multiple-choice questions. For the analysis of data obtained from graphical designers, SPSS 13.0 (Statistical Package for Social Science) software was used. In addition, the frequency, percentage, mean, standard deviation tests have been performed. As a result of data analysis, it was demonstrated that the vast majority of 390 graphic designers have not received any kinds of graphical design training. Also, for those who has the graphical design training in their background education, were not happy with their education as well. Finally, the majority of employees that are surveyed are facing huge problems with their businesses.