Türkiye'de kalkınmanın yereldeki izdüşümü: Bölge kalkınma ajansları
Local reflection of development in Turkey: Regional development agencies
- Tez No: 347419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN GÖKTOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşmeye bağlı olarak kalkınma anlayışında da dönüşüm yaşanmış ve merkezden yönetilen kalkınma politikaları etkinliğini yitirmiştir. Buna bağlı olarak yerelin potansiyelini harekete geçirme, bölge içi ve bölgeler arası farklılıkları azaltma amacına yönelik olarak bölgesel kalkınma fikri yaygınlaşmaya başlamıştır. Bölgesel kalkınmanın önemli eksenlerinden birisi yönetişimdir. Mümkün olduğunca halkın kendisiyle ilgili kararlara katılımını artırmayı amaçlayan ve yarattığı paydaş algısıyla yeni bir yönetim tarzı ortaya koyan yönetişim, kurumsal karşılığını Bölge Kalkınma Ajansları aracılığı ile ortaya koymuştur. Bu çalışma ülkemizde 2006 yılında resmileşen ve ilk uygulama döneminde çeşitli sıkıntılarla karşılaşan Bölge Kalkınma Ajanslarını, Malatya merkezli kurulu olan Fırat Kalkınma Ajansı örneği üzerinden tartışmaya açmaktır. Bu çerçevede, ilk uygulama döneminde karşılaşılan zorluklar vurgulanacak olup, çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a transformation in approaches to development due to globalization. The effectiveness of centrally-administered development policies are now questioned as a result of this transformation. Instead, a new approach of regional development, which is based on mobilizing local potential and decreasing intra- and-inter-regional differences, is now widely accepted. Governance is an important axis of regional development. Governance aims for the participation of people in making of decisions related to public as soon as possible. This stakeholder perception brings about a new style of administration. In this sense, regional development agencies are established as the institutional reflection of governance approach. This study aims to discuss regional development agencies in Turkey, which became official in 2006 and which have been facing various problems in the first period of application, particularly through the example of Fırat Development Agency. In this frame, the study explains the problems faced by regional development agencies in the first period of application and offers solutions to these problems.