Anterior referanslı arka çapraz bağ koruyan tip total diz protezi uygulanan hastaların orta dönem diz anketleriyle ve radyolojik açıdan değerlendirilmesi
Midterm evaluating of cruciate retaining total knee arthroplasty patients with knee scores and radiologically
- Tez No: 352909
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YUSUF SELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Diz eklemi yüzeylerindeki bozulmanın neden olduğu şikayetlerin giderilmesinde artroplasti; ortopedik cerrahların diğer tedavi seçeneklerinin yetersiz kaldığı durumlarda sıklıkla tercih ettiği ve başarıyla uyguladığı bir prosedürdür. Total diz artroplastisi; temel cerrahi prensiplere uyularak yapıldığında ortopedik cerrahi girişimler içinde sonuçları en çok yüz güldürücü olanıdır. Çalışmamızın amacı anterior referanslı diz artroplastisi uygulanmış ve yeterli takip süresine ulaşılmış hastaların orta dönem takiplerinde, diz artroplastisi değerlendirme anketlerinin ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. yıl ve son kontrollerinde elde edilen sonuçlarını karşılaştırmak ve radyolojik açıdan değerlendirmektir. Çalışmamıza 2006-2009 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda primer osteoartrit tanısı ile anterior referans tekniğiyle arka çapraz bağı koruyan tip total diz artroplastisi uygulanan 39 hasta dahil edilmiş ve 39 hastanın 48 dizi preop, postop 12. ay ve son kontrol WOMAC, KSS skor sonuçları ve radyolojik sonuçlarla değerlendirilmiştir. Hastaların hiçbirisinde klinik olarak anlamlı osteoliz bulgusuna rastlanmamıştır. Bir hastada 2mm.'den az anterior çentiklenme görülmüş ve takiplerinde periprostetik kırık gelişmemiştir. WOMAC ve KSS sonuçları tüm izlem zamanlarında belirgin artış göstermiştir. WOMAC alt skorları yaş ile negatif korelasyon göstermiştir. WOMAC alt skorlarının total diz artroplastisi değerlendirmesinde izlemler arasındaki değişimleri gözlemek açısından KSS ye oranla VKİ ve yaş ile daha uyumlu olduğu ve alt skorlar bakımından kendi içerisinde daha tutarlı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Arthroplasty is a procedure which is preferred and successfully performed by surgeons in the case of other treatment methods are insufficient, in order to rid of the complainings of patients caused by knee joint surface degeneration. Total knee arthroplasty has the best outcomes through orthopedic surgical procedures when performed by compliying with the rules of basic surgical principles. The aim of our study was to compare the knee arthroplasty evaluating surveys at preoperative and postoperative 1 and 5. year followings depending on outcomes of patiens which were performed anterior referated knee arthroplasty and had reached appropriate following term in mid-term followings and to evaluate them radiologically. 39 patients whom were diagnosed with primary osteoarthritis and performed posterior cruciate ligament retaining total knee arthroplasty were included to our study between 2006 and 2009 in Gazi University Medical School Orthopedic Surgery Department. 48 knees of 39 patients were evaluated through WOMAC, KSS score and radiological results at the folowings of preoperative, postoperative 1. Year and 5. Year. None of our patients showed osteolysis signs valuable as clinically. In one of our patients, a notching measured less then 2mm was determined and no periprosthetic fracture had been observed during routine followings. WOMAC and KSS results had showed marked increase during all followings. It is showed that WOMAC sub scores are superior due to observing the changes between observations of total knee arthroplasty evaluation and be congruent with age and VKİ compared to KSS.