Ilıman iklim meyve türlerinde sertifikalı fidan üreten işletmelerin ekonomik analizi: Isparta ili örneği
Economic analysis of certified nursery producing enterprises in temperate climate fruits: A case of Isparta province
- Tez No: 353454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, İşletme, Economics, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Türkiye meyve üretiminde büyük bir öneme sahip olan ılıman iklim meyve türleri fidancılığı ekonomik açıdan incelenmiştir. Bu amaçla, Isparta ilinde yürütülmüş olan çalışmada ılıman iklim meyve türleri fidanı üreten işletmelerin sermaye yapısı ortaya konulmuş, fidan üretiminde maliyet ve kârlılık durumu saptanmış, pazarlama yapısı incelenmiş, sektördeki sorunlar belirlenmiş ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Ayrıca bölgede meyve fidanı üretimindeki değişimlerin nedenlerini tespit edilerek, uygulanan politikaların üretici üzerindeki etkisi belirlenerek çözüm önerileri getirilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, 2011-2012 üretim dönemine ait olup, Isparta ilinde sertifikalı ılıman iklim meyve türleri fidanı üreten 50 işletmeden yüz yüze anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. İncelenen işletmelerin ortalama işletme arazisi 535.78 da'dır. İşletmelerde aktif sermaye 3.645.368.15 TL'dir. Gayrisafi üretim değeri 359.228.60 TL, üretim masrafları 173.687.67 TL, brüt kâr 289.465.86 TL, net kâr 185.540.93 TL, nisbi kâr 2.07'dir. İşletmelerde fidan üretim maliyeti, 2.20 TL/adet olarak hesaplanmıştır. Sertifikalı meyve fidanı üretiminin geliştirilebilmesi için; sertifikasız meyve fidanı üretiminin önüne geçmek, üreticilere teknik destek sağlamak ve eğitim faaliyetleri düzenlemek, bölgede yeterli alt yapıya sahip bir fidan pazarı ve borsasının kurulması öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
In the present this study, temperate climate fruit nurseries, which are important in fruit production in Turkey, were examined to determine their economic impacts. The study was conducted in Isparta province. The temperate fruit producers were examined by capital structure nursery plants production, the production cost and profit, marketing and the problems in the sector were determined with their respective solutions. The suggestions were made to alleviate those problems. The, reasons behind the production of nursery plants types were also identified. The data used in this study were collected from 50 certified nurseries in 2012.Average land usage of enterprises was 535.78 da for plant nurseries and active capital of enterprises was 3.645.368.15 TL. Average sales at 50 enterprises were 359.228.60 TL for 2012. At the same time average production cost for was each enterprises 173.687.67 TL in 2012. Average gross profit was 289.465.86 absolute profit was 185.540.93 TL and relative profit rate 2.07 in 2012 for nurseries. Average production cost of each nursery plant was calculated as 2.20 TL. In order to develop the production of certified fruit nursery plants; uncertified production must be prevented and the training activities should be provided for technical support to producers in the region, with adequate infrastructure, and establishment of a nursery market and a stock market should be implemented