Heykel sanatında ölüm teması
Death in sculpture
- Tez No: 357507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER E. YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Heykel sanatında ölüm teması, 10.000 yıldan fazla bir zamandır işlenmektedir. Birbirinden binlerce kilometre uzaklıkta kurulmuş medeniyetlerde ölüm ritüelleri ve ölüm konulu heykeller farklılıklar göstererek birbirinden bağımsız bir şekilde gelişmiştir. Örneğin Antik Maya Uygarlığı?nda ölüm olgusunun heykellerde işleniş şekli ile Ortadoğu?daki ya da Uzakdoğu?dakiler birbirinden farklıdır. Bu çalışmada; ölüm olgusunun Mezopotamya?daki doğuşu, bu coğrafyada yer alan bazı antik medeniyetlerde geçirdiği dönüşümler, Avrupa coğrafyasındaki yansımaları ve ardından günümüzde aldığı görünüm genel hatlarıyla incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ölüm, Heykel, Dönüşüm, Savaş, Postmodern
Özet (Çeviri)
This study of ? Death in Sculpture? aims to show how the approach to theme of passing has been changing along with different cultural epochs. It is about various expressions of both the current death ritual present in many cultures, exhibiting the Gods, as well as visions of eternal life after death. In this study, the emergence of the phenomenon of death in Mesopotamia, its transformation and reflections through some of the ancient civilizations in the region, and then its occurrence in the views of the European scene in general, is investigated. In the first chapter the prehistoric temples throughout the Middle East are visited. KEYWORDS: Death, Sculpture, Transform, War, Postmodern