Yapılandırılmış finans nakit akımı modellemeleri ve Türkiye için yapısal bir öneri
Structured finance cash flow models and a structural suggestion for Turkey
  1. Tez No: 358727
  2. Yazar: SONER GÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Yapılandırılmış finans Türkiye için yeni sayılabilecek ve kısa bir zamanda sıklıkla uygulanması muhtemel bir alandır. Buna karşın, bu tür finansal mühendislik uygulamalarının 2007 yılındaki ABD kaynaklı finansal krizden gelen kötü şöhreti çok sayıda soru işaretinin beraberinde gelmesine neden olmaktadır. Çalışmada söz konusu kötü şöhretin temel nedenleri, bünyesinde nakit akımı yönetim şeklini ve amaçları ortaya koyan dört adet varsayımsal model vasıtasıyla somutlaştırılmaya çalışılmaktadır. Çalışma Magnetar Ticareti olarak isimlendirilen sermaye yapısı arbitrajının ortaya çıkardığı kötü sonuçları göstermektedir. Çünkü bu tür bir ticaret sonunda servet maksimizasyonunun sağlanabilmesi için diğer tüm yatırımcıların temerrüde düşmesi gerekmektedir. Türkiye, bu tür yöntemlerden korunmak için sentetik yapıların kurulmasına olanak tanımamalıdır.
Özet (Çeviri)
Structured finance is one of the newest areas for Turkey that seems to be applied frequently in a short time. Notwithstanding, these financial engineering issues carry lots of questions in the frame of its disrepute comes from 2007 USA based financial crises. In that study, the main reasons of this bad reputation are tried to be objectified by presenting four different hypothetical models including their cash flow management and aims. The study shows the possible hazards of capital structure arbitrage that can be summarized as 'Magnetar Trade' via partially funded collateral debt obligations. This way of trade reaches its wealth maximization aim if all the others go into default on their investments. In order to protect from these kinds of methods, Turkey should not make synthetic structures possible.