Takım tezgahlarında kullanılan hız mekanizmalarının bilgisayar destekli kinematik tasarımı
- Tez No: 36087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
TAKIM TEZGAHLARINDA KULLANILAN HIZ MEKANİZMALARININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ KİNEMATİK TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Cengiz ELDEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FENBİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1995 OZ Bu çalışmada, Takım Tezgahlarına uyarlanan, hız kutularının kinematik tasarımında kullanılan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programda,tasarlanacak her sistemin kuruluş ve hız diyagramlarına göre gerekli parametreler girilerek, sistemdeki min. ve max. hızlar arasındaki devir sayılarının geometrik diziye göre dağılımı,genel ve kısmi iletme oranları, standart çıkış devir sayıları,tolerans sınırlan içerisinde belirlenebilmekte ve devir sayılarının değişik kombinasyonları gerçekleştirilebilmektedir.Uzun ve yorucu bir çalışmayı gerektiren bu tip tasarım çalışmalarına, hız, esneklik ve kolaylık kazandırılması bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Ek bölümünde kullanıcıya kolaylık sağlamak amacıyla programın işleyişi ana hatlarıyla tanımlanmış ve örnek problemler verilmiştir. Bilim kodu : 225.07.01 Anahtar kelimeler : Kinematik kuruluş, dişli kutuları, takım tezgahlarınız mekanizmaları. Sayfa sayısı : 99 Tez Danışmanı : Doç.Dr. Faruk MENDİ
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED KINEMATICAL DESIGN OF SPEED MECHANISMS USED IN MACHINE TOOLS (GEAR BOXES KINEMATIC ARRENGEMENT DIAGRAMS) (M.Sc. Thesis) CENGİZ ELDEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1995 ABSTRACT In this study, a computer program that is used in kinematical design of speed boxes that are adapted to machine tools has been developed. In the program depending on the constraction and speed diagrams of the system the necessary parameters are entered,the distrubition of the range of RPM' s between the maximum and minimum values of the system according to the geometrical array is completed. General and partial transmission ratios,standart output RPM's can be determined with in the tolerances. Varian RPM levels can be achieved. The main objective of this study was to bring speed and flexibility to the studies of this kind of work which requires long and tiresame working. To make the program easily understandable by the uses an outline of the process and sample problems are by given. Science Code : 225.07.01 Key Words : Kinematical arrengement,Gear boxes,Machine tools,Speed Mechanism. Page numbers : 99 Adviser : Ass.Prof. Dr.Faruk MENDİ n