Türkiye'de sendikaların değişen örgütlenme strateji ve politikaları
Changing organizing strategy and policies of trade unions in Turkey
  1. Tez No: 370158
  2. Yazar: BİLGE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT HAKAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Sendikaların güç, üye ve saygınlık kaybettiği, sendikaların ve sendikacılığın yaslandığı dayanışma, eşitlik, adalet gibi kavramların yıprandığı bir dönemin içindeyiz. Ekonomik, sosyal ve siyasal bir dizi faktörün etkisinin sonucunda sendikaların güç ve etkilerini yitirmeleri, işlevlerinden uzaklaşmaları, varlıklarının da sorgulanmasına yol açmıştır. Ülkeden ülkeye bazı farklılıklar gösterse de ne yazık ki bu durum, dünyanın çeşitli coğrafyalarında aynı seyirdedir. Sendikal krizin bir ara dönem olduğu vurgusu bu konuda yapılan tartışmaların ortak noktasını oluşturmaktadır. Bu nedenle de uzun süredir varlıkları ve gerekliliği sorgulanan sendikaların yola nasıl devam edeceklerinin cevabı, her zamankinden daha çok önem taşıyor. Bu çalışma, sendikal kriz tartışmalarının yükseldiği günümüzde, krizin aşılması arayışlarına katkı sunacak örgütlenmeleri ve bu kapsamda oluşan örnekleri ortaya çıkarma çabasıdır. Çalışmada Türkiye?de sendikal krizi tersine çevirme çabası kapsamında değerlendirebileceğimiz yeni örgütlenme deneyimleri ve örnekler ele alınmıştır. Türkiye?de sendikaların örgütlenme stratejilerindeki değişim ve örgütlenme etkinlikleri ise 34 sendika kapsamında irdelenmiştir. Bu kapsamda Türkiye sendikaların örgütlenme etkinliklerinde yararlandıkları araçlar, oluşturdukları mekanizmalar, örgütlenme politikaları ve örgütlenmede farklılaşan yönelimleri bu çalışmada konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We are passing through a period that trade unions lost their power, members and dignities as well as the notions such as solidarity, equality and justice that trade unions and syndicalism have based on. Losing the influence and power of the trade unions as a result of a series of economic, social and political factors lead to estranged from its functions and question their existences. Even it differs from one country to another; unfortunately, this case is still valid for the various geographies of the world. Emphasis that trade union crisis is an interim period establishes a common point for the discussion made regarding this matter. Therefore, the answer for ?how trade unions of which existences and necessities are questioned for a long time will make their way? carries greater importance of all the times. This research paper is an effort to reveal the organizations which will contribute to the needs for overcoming the crisis at the present time that the discussion for trade union crisis has emerged as well as the examples within this scope. New organization experiences and examples we may evaluate as an effort to reverse trade union crisis in Turkey are handled in the research paper. Change in the strategies of the trade unions and organization activities in Turkey have been searched within the scope of 34 trade unions. The means that trade unions in Turkey utilizes in the organization events, the mechanisms, organization policies and intentions differing in the organization have been discussed in this research paper.