Vasküler parkinsonizm ve idiopatik parkinson hastalarında serebral hemodinamik parametrelerin transkranial doppler ultrason yöntemiyle karşılaştırılması
The comparison of cerebral hemodynamic parameters between vascular parkinsonism and parkinson's disease patients using transcranial doppler ultrasound
- Tez No: 375081
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BORA TOKÇAER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Serebrovasküler hastalık sekonder parkinsonizmin önemli bir nedenidir ve vasküler parkinsonizm tüm parkinsonizm vakalarının %3-12'sini oluşturmaktadır. Parkinson Hastalığı ise nigrostriatal yolakta, dopaminerjik nöronal kayba bağlı olarak görülen nörodejeneratif bir hastalıktır. Klinisyenler için, bu iki farklı hastalığı birbirinden ayırabilmek önemlidir. Asimetrik başlayan yavaş ilerleyen bir VP'yi PH'den ayırmak güçtür. Tanının doğruluğunu arttırmak için rutin tanısal amaçla kullanılabilecek yeni tetkikler gerekmektedir. Transkranial Doppler Ultrason, serebral hemodinaminin değerlendirilmesinde kullanılan kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Bu çalışmada, 19 PH hastası, 12 VP hastası ve benzer yaş aralığında 20 sağlıklı gönüllünün MCA, ACA, ICA, VA ve BA pik sistolik ve ortalama kan akım hızları, rezistivite ve pulsatilite indeks değerleri ölçüldü. VP hastalarında, kontrol grubuna göre incelen tüm damarlarda ortalama kan akım hızları düşük, RI ve PI değerleri yüksek saptandı. VP hastalarında PH hastalarına göre de ACA, ICA ve VA'da ortalama kan akım hızları anlamlı olarak düşük, RI ve PI değerleri ise yüksek bulundu. PH grubunda kontrol grubuna göre MCA, ACA, ICA ve BA RI ve PI değerleri yüksek, ICA ve BA ortalama kan akım hızları düşük bulundu. Bunun PH'de subkortikal nöronal sistemlerin ve serebral damarların sempatik inervasyonunun dejenerasyonuna ve PH'de levodopa tedavisine bağlı izlenen homosistein yüksekliğine bağlı olabileceği düşünülmüştür. VP'de hem intrakranial hem de ekstrakranial arterlerde ortalama kan akım hızları düşük, PI ve RI değerleri yüksek olup, bu da VP'nin azalmış arteryel elastisite ve kompliyans, artmış distal vasküler rezistans ve azalmış serebral kan akımı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. VP ve PH'yi karşılaştıran, daha fazla vaka sayısı ile yapılacak bir TKD çalışması ile, özellikle PI değeri için, her artere göre ayrı belirlenecek bir cut-off değerinin, VP ve PH ayrımına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular disease is an important cause of secondary parkinsonism and vascular parkinsonism consists of %3-12 of all parkinsonism cases. Parkinson's disease is a neurodegenerative disease caused by loss of dopaminergic neurons in nigrostriatal pathway. It is important to differentiate these two diseases. It is hard to differentiate progressive VP with an asymmetrical onset, from PD. New tools are needed to improve the accuracy of the diagnosis. Transcranial Doppler Ultrasound is an easy and reliable method to evaluate cerebral hemodynamics. In this study, peak systolic and mean blood flow velocities, resistivity and pulsatility indices of MCA, ACA, ICA, VA and BA were measured in 19 PD, 12 VP patients and 20 healthy volunteers. Vm was lower, RI and PI values were higher in all arteries in VP patients compared to the control group. Vm were lower, RI and PI values were higher in ACA, ICA and VA in VP patients when compared to PD patients. MCA, ACA, ICA and BA RI and PI values were higher and ICA, BA Vm were lower in PD group when compared with the control group. This might be due to degeneration of the subcortical neuronal systems and the sympathetic innervation of cerebral vessels and elevation of homocysteine due to levodopa treatment. In VP, Vm is low, PI and RI are high in both extracranial and intracranial arteries which demonstrate that VP is associated with decreased arterial elasticity, increased distal vascular resistance and decreased cerebral blood flow. A TCD study with a larger study population, in which a cut-off value for PI for each artery is determined, might help to differentiate VP from PD.