Müzik derslerinde akıllı tahta kullanımına ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
The study of teacher views regarding the use of interactive whiteboards in music classes
  1. Tez No: 378274
  2. Yazar: SERKAN SARUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Fatih Projesi kapsamında akıllı tahta kullanan öğretmenlerin akıllı tahta hakkındaki görüş ve beklentilerini ortaya koyarak mevcut durumu saptamak, akıllı tahtanın eğitim hayatına etkisini belirlemek ve sonuçları değerlendirip bazı öneriler getirmek suretiyle ilgili kurumlara yol gösterici bir kaynak oluşturma amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel nitelikte olup tarama modelinde yapılmıştır. Öğretmenlerin görüşlerinin incelenmesi için“Anket Tekniği”uygulanmıştır. Uygulanan ankette beşli likert tipi ölçek kullanılmıştır. Anket formu 2 bölümden oluşmaktadır. 1.bölüm öğretmenlerin kişisel bilgilerine yönelik, 2.bölüm ise akıllı tahtaların kullanılma durumunu belirleme, akıllı tahta kullanımının öğrenci motivasyonuna etkisi, genel olarak akıllı tahtanın eğitim-öğretime etkisini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'de Fatih Projesi kapsamında akıllı tahta dağıtılan okulların müzik öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Türkiye geneli 218 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem sayısı belirlemede Krejcie ve Morgan örneklem miktarı tablosundan yararlanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler olan frekans (f) ve yüzde (%) değerleri belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda; Proje kapsamındaki akıllı tahtaların öğretmenler tarafından aktif olarak kullanıldığı tespit edilmiş, öğretmen görüşlerine bakıldığında ise derslerin görsel olarak zenginleşmesinin eğitimin daha kalıcı olmasına imkan sağladığı fikrine ulaşılmıştır. MEB'in müzik öğretmenlerinin ihtiyaçlarını görerek, hizmet içi eğitim faaliyetlerini bu doğrultuda düzenlemesi ve eksik görülen altyapı ve yazılım uygulamalarının düzenlenmesine fayda sağlayabileceği hususunda önemli bir çalışmadır. Akıllı tahtanın birçok özelliği içinde barındıran kendine has özelliğiyle gerek öğrencilerin ve öğretmenlerin motivasyonunu arttırmada, gerekse öğrenmelerin kalıcılığını sağlamada başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. İnternet altyapısının yetersizliği, yazılım eksiğinin olması ve hizmet içi eğitim programlarının yetersizliği sonucuna ulaşılmıştır. Sadece bu 3 olumsuz konu haricinde genel olarak akıllı tahtanın eğitimdeki yeri olumludur. Akıllı tahta ile derse katılımın fazla olduğu, zamandan büyük tasarruf sağladığı, öğrenci motivasyonunu üst düzeyde tutması gibi önemli hususlarda öğretmenler tarafından görüş birliği vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the current situation about the use of interactive whiteboards by presenting the views and expectations of the teachers using an interactive whiteboard. The purpose was to determine the influence of interactive whiteboards on education and to create a guiding resource for the relevant institutions with the purpose of presenting some sugesstions by analysing the results as part of Fatih Project. The study is descriptive and was carried out in a survey model. The“Questionnaire Technique”was carried out to analyze the views of the teachers. 5 point likert type scale was used in the questionnaire. The questionnaire has two parts. The first part was aimed at personal information of the teachers. The second part was aimed at identifying the case of use for interactive whiteboards, the effect of the use of interactive whiteboards on student motivation and education in general. Fatih Project in Turkey within the scope of the research universe consists of music teachers of schools distributed smart boards. 218 teachers from Turkey form the participant group of the study. The Krejcie and Morgan Sample Size Table was used in determining the number of samples. In the analysis of data, the descriptive statistics of frequency (f) and percentage (%) were identified by the use of SPSS (Statistical Package for the Social Sciences). As a result of the study: It was found out that the interactive whiteboards as part of the project were used actively by the teachers. When the views of the teachers were analyzed it was decided that the flourishing of the lessons visually provides opportunity for more permanent retention of the material being taught. This study is important on the point of that it will be helpful for the Ministry of National Education to arrange in-service training activities according to that by understanding the needs of music teachers and arranging the lacking infrastructure and software application. It was concluded that the special features of interactive whiteboards were successful in increasing teacher and student motivation more and providing the permanence of teachers. It was cocnluded that there is lack of internet infrastructure, software and in-service training programs. Except these three negative issues, the interactive whiteboard has a positive effect on education. The teachers agree that the interactive whiteboard increases participation in lessons, saves time and provides high student motivation.