Methode Complete Pour Tous Les Saxophones - H.Klose metodunun teknik becerileri kazandırma açısından incelenmesi
The evaluation of 'Methode Complete Pour Tous les Taxophones - H.Klose', in terms of its technical skill
  1. Tez No: 378278
  2. Yazar: VOLKAN ADİL İLDİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ERKAN TALŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmada Türk Silahlı Kuvvetleri Bando Okullar Komutanlığı bünyesinde bulunan Astsubay Hazırlama Okulu 9. sınıf öğretim programında saksafon öğretimine başlangıç kaynak metodu olarak kullanılan“Methode Complete Pour Tous Les Saxophones - H.Klose”metodunun teknik becerileri kazandırma açısından nasıl olduğu incelenmiş ve metot saksafon temel davranış teknikleri, dilli ve bağlı çalım çalışmaları, müzikte ritim algısı ve süre değerlerinin kullanımı, müzikte süslemelerin öğretimi ve kullanımı, hız terimlerinin kullanımı ve farklı hızlarda çalışma yöntemleri ve gürlük terimlerinin kullanımı ve öğretimi bakımından değerlendirilmiştir. Araştırmada model olarak nitel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama ve doküman inceleme modelleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the method used as a beginner resource of saxophone teaching program of 9th year of Ncos High School that is included in Turkish Armed Forces The Command of Band Schools,“Methode Complete Pour Tous Les Saxophones - H.Klose”, has been examined in terms of its ability to acquire technical skills and evaluated through basic saxophone attitude techniques, studies of tongue and legato, the rhythm perception and the usage of duration in music, the teaching and the usage of ornaments in music, the usage of velocity terms and the methods of exercising in different levels of sped, the usage and the teaching of volume terms. In this study, scanning method, one of the qualitative research methods, has beeen used as a model.