İş stresi ve sağlık çalışanları
Job stress and health workers
  1. Tez No: 379129
  2. Yazar: DERYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz koşullarında modern dünyada çoğu insan yoğun iş temposu ile çalışmaktadır. Büyük şehirlerin kalabalık olması, işsizliğin artması, ekonomik kriz, hayat pahalılığı gibi birçok neden strese neden olmaktadır. Bu gibi faktörlerin yanı sıra örgütsel sebeplerden dolayı da kişi stres yaşayabilmektedir. İş stresi de denen bu olgu, çalışanların günlerinin büyük bölümünün geçtiği işyerlerinde çalışma isteklerine, iş doyumlarına olumsuz etki edebilmektedir. İş stresinin yüksekliği, çalışanlarda bazı fiziksel, psikolojik ve davranışsal bozuklukları beraberinde getirebilmektedir. Çalışmada stres ve iş stresi kavramları hakkında geniş bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ilk bölümde genel hatlarıyla stres kavramına yer verilmiştir. Strese etki eden bireysel ve örgütsel faktörler açıklanmıştır. Sonrasında stresin belirtilerine değinilmiş ve bireysel ve örgütsel olarak stresle başa çıkma yöntemlerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise iş stresi kavramı açıklanmıştır. İş stresine neden olan faktörlerin literatürde işe ilişkin ve iş ortamına ilişkin olmak üzere incelendiği görülmüştür. İş stresinin, kaygı, depresyon ve uykusuzluğa neden olduğu anlatılmıştır. Örgütsel olarak ise verimsizliğe ve performans düşüklüğüne neden olduğu görülmüştür. Çalışmanın son bölümünde ise sağlık çalışanlarında stres kaynaklarına değinilmiş ve önceki çalışmalarda elde edilen bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's climate, most people in the modern world is working with busy schedule. Big cities are crowded, higher unemployment, economic crisis, the cost of living is caused by many reasons such as stress. These reasons as well as organizational factors person may experience stress. This phenomenon, also called job stress, now a large portion of employees in workplaces where the days work requests, can adversely effect on job satisfaction. Work stress the height of the employees, some physical, psychological and behavioral disorders may entail. A literature review about stress and job stress has been made for this study. For this purpose, it has been explained stress generally in first chapter. Also, personal and organizational factors about stress has been told. After that, it has been mentioned about symptoms of stress and personal and organizational stress-coping methods. Second chapter is about job stress. Factors about job stress includes about job and about work environment and it has been mentioned that job stress causes depression, insomnia and anxiety. Also, job stress causes inefficiency and performance impairment. Finally the last chapter contains stressors of job for healthcare workers and the results of previous studies.