İdiopatik parkinson hastalığında otonom sinir sistemi tutulumu bulguları ile ağırlıklı tutulan taraf ilişkisi
The association between autonomic nervous system and the most affected side in idiopatic parkinson's disease
  1. Tez No: 384475
  2. Yazar: AYŞE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KUYUCU YILDIZ, PROF. DR. NEBİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
iPH motor ve non-motor semptomların eşlik ettiği nörodejeneratif bir bozukluktur. Non-motor özellikler her evrede görülebilir ve motor bulgulardan daha önce ortaya çıkabilir. Otonomik disfonksiyon iPH'nin en yaygın non-motor özelliklerinden biri olup bağırsak ve mesane disfonksiyonu, seksüel disfonksiyon, terleme bozuklukları, ortostatik hipotansiyon gibi bulguları içerir. Non-motor semptomların önemi sadece çok sık görülmesinde değil, aynı zamanda hastanın yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkisinin olmasında yatar. Beynin asimetrisi, tüm sinir sisteminin fonksiyonunu tanımlayan evrensel bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. iPH çalışmalarında da bu asimetrik tutulum hem klinik hem de nöropatolojik olarak ortaya konulmuştur. Çalışmamızda da iPH'daki asimetri ile otonom sinir sistemi tutulumu arasındaki ilişkiyi incelemek için 30 iPH hastası ile çalışıldı. Hastalar ayrıntılı fizik ve nörolojik muayeneden geçirildi. H&Y, UPDRS, MMT skorları alındı. Otonom bulgular 12 maddede sorgulandı. Sonuçlar incelendiğinde hastaların hastalık süresi arttıkça motor bulguların şiddetinin arttığı gibi otonom tutululm şiddetinin de arttığı belirlendi. Ayrıca otonom bulguların hastalığın ilk dönemlerinden itibaren görülebileceği sonucuna ulaşıldı. Bradikinezi olmayan hastaların tedaviye daha iyi yanıt verdiği ortaya konuldu. Hastaların yaş ve hastalık şiddeti arttıkça halüsinasyon görülme sıklığının arttığı görüldü. Çalışmamızın amacı olan dominant tutulan taraf ve otonom tutulum ilişkisi incelendiğinde ise aralarında anlamlı derecede bir ilişki saptanmadı ancak çok zayıf bir korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
iPD is a neurodegenerative disorder which the motor and non-motor symptoms are accompanied with. Non-motor features can be seen in every stage and can appear before motor findings arise. Autonomic dysfunction is one of the most prevalent non-motor features of iPD which includes enteric and bladder dysfunction, sexual dysfunction, sweating disorders, ortostatic hypotension. Not only because they seem very often but since they effect the quality of life of the patients, non-motor symptoms have great importance. The asymmetry of brain as a universal phenomenon describes the function of the whole nervous system. This asymmetric involvement is also manifested in iPD studies clinically and neuropathologically. In this study we examined 30 iPD patients to investigate the association of asymmetry in iPD and autonomic nervous system involvement. Patients are gone through a detailed physical and neurological examination. H&Y, UPDRS, MMT scores are enrolled. Autonomic symptoms are questionized with 12 items. When the outcomes are examined we saw that autonomic disorder severity increases with the term of the disease as well as the severity of motor symptoms. Furthermore we came through that the autonomic symptoms can be seen from the early stages of the disease. The patients without bradykinesia had better responses to the therapy. The frequency of hallucination increased with the age and the severity of the disease. When the association with the side of onset of iPH symptoms and the autonomic involvement examined , which was the aim of this study, there was not a significant association but a weak correlation.