Çalışma ortamı-iş doyumu ve sağlık çalışanları
Working environment-job satisfaction and health workers
- Tez No: 385817
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma hayatı bireylerin yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Bireyler günlerinin en aktif dönemlerini yaşadıkları çalışma ortamları ve koşulları, işgörenin sağlığına zarar verebilecek, kaza, risk ve doyumsuzlukları taşımasından dolayı bireylerin fiziksel, ruhsal sağlıklarını ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebepten dolayı işgören sağlığının korunması ve sürdürülebilmesi için çalışma ortamı ve koşullarının uygunluğunun sağlanması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği bütün mesleklerde işgörenlerin fiziksel, ruhsal ve soysal yönden iyilik hallerinin üst düzeylerde tutulması, sağlıklarının üst düzeyde tutulması ve geliştirilmesi olarak tanımlanmaktadır. işgörenlerin sağlığı ve güvenliği açısından önemli risk faktörleri ve etmenleri taşıyan çalışma ortam ve koşullarından biride sağlık kurumlarıdır. Sağlık hizmetinin sunulduğu hastane gibi çok riskli bir çalışma ortamında hastalarla uzun süreler geçiren sağlık personeli çalışma ortamındaki kötü şartlardan etkilenmektedirler. Hastanelerde çalışma ortamı sağlık personeli için çeşitli riskler barındırmakta ve bu riskler çalışanları olumsuz etkilemektedir. Sağlık kurumlarında sağlıklı ve güvenli iş ortamı sağlık çalışanları arasında çok önemli olmaktadır. Çalışma ortamı ve koşullarının sağlıklı ve güvenli hale getirilmesi işgörenin sağlığı ve güvenliği açısından olumlu olmakta ve çalışanın iş veriminin de artmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı çalışanın sosyal yaşamında hemde hizmet sunduğu alanda tam iyilik halinin devam etmesine neden olmaktadır. Çalışma ortamının sağlıklı ve güvenli olduğu örgütlerde çalışan personelin sunduğu hizmet daha kaliteli olmakta ve hizmet alanında memnuniyetinin artmasına olanak sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : iú doyumu, iú sa÷OÕ÷Õ, güvenlik, kalite, risk
Özet (Çeviri)
Working life of the individual is an indispensable part of their lives. Individuals days, the most active periods of the working environment and conditions in which they live, which may harm the health of employees, accident, risk and dissatisfaction due to transport individuals physical, mental health and social life can be adversely affected. For this reason, in order to maintain employee health and protection of the working environment and conditions is required to ensure compliance. Occupational health and safety of employees in all professions physical, mental and social aspects are kept at a high level of well-being, health and improvement of the level of retention is defined as. In terms of employees' health and safety are important risk factors and work environment factors and conditions which are one of the health institutions. Delivering health care in an environment that is very risky as the hospital for a long time with patients undergoing medical personnel are affected by poor conditions in the work environment. Hospital medical staff in the operating environment for hosting various risks and these risks are negatively affected employees. Health institutions among health care workers healthy and safe work environment is very important. Safe and healthy working environment and conditions to make the health and safety of employees in terms of being positive and to an increase in the employee's job performance allows. In addition, a healthy and safe working environment, employees and provides services in the social life in the area has led to the continuation of complete well-being. Safe and healthy working environment of employees in organizations that offer better quality of service than that and allows an increase in satisfaction in the service area. Key Words : job satisfaction, occupational health, safety, quality, risk