İlk gençlik edebiyatı
The first youth literature
- Tez No: 399358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ÖRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İlk gençlik dönemi, çocukluktan ve yetişkinlikten farklı özellikler taşıyan bir ara dönemdir. Bireyler bu dönemde edindikleri tecrübeleri yetişkinlikleri boyunca kullanacaklarından bu evredeki bireylere yardımcı olmanın yolu onları nitelikli edebi eserlerle karşılaştırmaktır. İlk gençlik edebiyatı, ilgili dönemdeki bireylerin genel özelliklerini ve beklentilerini karşılayabilmek amacıyla onların gelişim özellikleri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Günümüzde ilk gençlik edebiyatı kavramı kullanılmakta ancak bu kavramla ilgili kapsamlı bir araştırma yapılmadığı görülmektedir. Bu dönemin genel özellikleri ve bireylerin edebi beklentileri belirlenirse ilk gençlik edebiyatının çerçevesi çizilebilir ve ilgili döneme yönelik hazırlanan edebi eserlerin özellikleri hakkında birtakım yargılara varılabilir. Bu nedenle ilk gençlik edebiyatı konusunda yapılan çalışmalar arttırılmalı ve hazırlanacak edebi eserler belli ölçütler göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. Çünkü ilk gençlik döneminde iyi yetişen bireyler, yetişkinliklerinde hem kendileri için hem de ülkeleri için faydalı birer insan olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The first youth epoch is intermediate period that have different speciality from childhood and adulthood. Individuals utilize knowledge learning and experiences which day acquire this period, during all of adulthood. So, we should attach importance of the individual in this period, more than. And we should offer qualified literary studies. The first youth literature is generated to provide for youth individuals' of in this period general properties and expectations. It does through paying attention to their development properties. If we identify this epoch's general properties and literary expectations of individuals, the first youth literature's scope can define. And we can pass some judgments about literary studies's properties' that prepared for this epoch. Therefore, made studies about the first youth epoches should have increased and literary achievement should have prepared with take into account specific criterions. Because, individuals, well brought up, in this epoch is beneficial people in epoch of adulthood for themselves and their country.