Sahra - Altı Afrika'da sosyal koruma yaklaşımların karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of approaches to social protection in Sub Saharan Africa
- Tez No: 405636
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyal Hizmetler, Uluslararası İlişkiler, Social Services, International Relations
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sosyal koruma, özellikle de Sahra Altı Afrika'da yoksulluğun ve kırılganlığın azaltılması hususunda önem kazanmıştır. Birçok uluslararası, bölgesel ve yerel aktörler ile devletler, altbölgedeki yoksulluk düzeylerinin artması konusundaki kaygılarını belirtmişlerdir ve bunun ele alınması amacıyla, sosyal korumanın bir yoksulluk ve kırılganlık azaltma aracı olarak kullanılması için çeşitli yaklaşımlar geliştirmiştir. Fakat Sahra Altı Afrika'da sınırlı finansal, kurumsal ve idari kapasiteler, zayıf yönetişim, devletlerin kırılganlıkları ve siyasi destek gibi mevcut koşullar ve engeller göz önünde bulundurulunca sorulması gereken en önemli soru“ Sahra Altı Afrika'da sosyal korumayı, hangi yaklaşımı en etkili ve verimli bir şekilde sağlayacağıdır?”' sorusudur. Bu tez, ikincil veriler kullanarak Sahra Altı Afrika'da sosyal koruma yaklaşımların karşılaştırmalı analizini sunmakta ve transformatif sosyal koruma yaklaşımının en uygun olacağı sonucuna varmaktadır. Bunun nedeni de bu yaklaşımın çok daha kapsamlı olması, sadece ekonomik riskleri değil aynı zamanda birçok Sahra Altı Afrika devleti tarafından ihmal edilen sosyal riskleri de ele alması ve sosyal kırılganlık ve sosyal adalet gibi konuları ile de ilgilenmesidir. Anahtar kelimeler : Sosyal Koruma, Yoksulluk, Kırılganlık/savunmasızlık, Sahra Altı Afrika
Özet (Çeviri)
Social protection has become a subject of great interest particularly in poverty and vulnerability reduction efforts in Sub-Saharan Africa. Many international, regional, governmental, and local actors have expressed concern on the persistent high poverty levels in the sub-region, thereby coming up with various approaches to social protection as a vehicle to the reduction of poverty and vulnerability. However, considering the existing conditions and challenges in Sub-Saharan Africa such as limited financial, institutional and administrative capacity, poor governance and state fragility, as well as limited political support; one of the important questions to ask is:“ which of the approaches to social protection in Sub Saharan Africa would be the most effective and appropriate?”This thesis, by using secondary data aims to make a comparative analysis of approaches relating to social protection in Sub-Saharan Africa. It concludes that the transformative social protection approach would be most appropriate because it is much more encompassing, focuses not only on economic risks but also on social risks and tackles issues of social vulnerability and social justice; which have unfortunately received little attention from most governments in Sub-Saharan Africa. Key Words : Social Protection, Poverty, Vulnerability, Sub-Saharan Africa