Otel işletmelerinde işgören yönetimi ve Ankara otellerinde bir araştırma
- Tez No: 41187
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Otel işletmeleri zaman içerisinde büyük gelişme göstermişler ve misafirlerinin gereksinimlerini önemli ölçüde karşılayabilecek fonksiyonlara sahip olmuşlardır. Bu gelişmeye parelel olarak, otel işletmelerinde çok fazla sayıda işgören çalışmaya başlamıştır. İşgörenlerin fazla oluşu ve işgörene değer veren görüşlerin gelişmesiyle, işgören yönetimi bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Ülkemizde otel işletmelerinde bilimsel anlamda bir işgören yönetimi olmadığı dikkati çekmiş ve otel işletmelerindeki durumu belirlemek amacıyla, Ankara'dan tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen otel işletmelerinin işgörenden sorumlu yöneticilerine anket uygulanmıştır. Anket sonucu toplanan veriler değerlendirilerek, öneriler geliştirilmiştir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırma konusununun seçimin etkileyen faktörler, araştırmanın amacı, kullanılan yöntem ve izlenen plan belirtilmiştir. İkinci bölümde otel işletmelerinin ve işgören yönetiminin tarihsel gelişimi, yönetimin insan hakkındaki görüşleri üzerine bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, otel işletmelerinde işgören yönetiminin amaçları, kapsamı ve işgören politikaları hakkında açıklamalar yapılmıştır.Dördüncü bölümde, otel işletmelerinde işgören bölümünün yeri, görevleri ve organizasyon yapısı incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, araştırma bulguları değerlendirilerek, araştırmaya katılan otel işletmelerinin genel olarak eleştirisi yapılmış ve işgören yönetimi ile ilgili önerilere yer verilmiştir. Sonuç olarak, bilimsel anlamda bir işgören yönetiminin gerçekleşmesi, otel işletmelerinde işgörenden kaynaklanan sorunları en aza indirecek ve verimi arttırak otel işletmesini ülke ekonomisine daha fazla katkı yapar duruma getirecektir.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY Hotel enterprises have achieved great progress by time, gaining functions to meet the needs of their visitors to a large extent. Parallel to this development, so many personnel have begun to work in the hotel enterprises. Because of the increasing number of the personnel and due to the development of the opinion that appreciates their importance, personnel administration has become a field of specialization. While the fact that there is no scientific personnel administration in our country has called our attention, a research questionnaire was applied among the personnel managers of some hotels in Ankara, who were chosen by the method of random sampling. The data collected has been interpreted and some proposals have been made in terms of bettering the system of personnel administration in hotels. This thesis is consisting of five chapters. The fist chapter comprises the factors behind why this research subject is chosen, the goal of the research, the method applied, and the plan followed. The second chapter investigates into the historical development of hotel enterprises and personnel administration, and the administration's views on man. The third chapter dwells upon the goals, the content and the personnel policies of the personnel administration in hotel enterprises.IV The fourth chapter focuses on the place of personnel department in hotel enterprises, its functions and organizational structure. The fifth chapter comprises the interpretation of the research findings, the over all assessment of those hotels chosen for the survey, and the proposals concerning personnel administration. As a result, it can be emphasized that the development of a scientific personnel administration will minimize problems resulting from the hotel personnel and thus increase productivity and the hotel enterprise's contribution to the economy of the country.