Acil servise başvuran hastalarda triajda müzik yayınının ağrı ve anksiyeteye olan etkisinin araştırılması
- Tez No: 417324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Müzik terapisi, günümüzde bir çok hastalığın tedavi sürecinde hastaların psikolojik durumlarının iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Müzik terapisi ucuz ve yan etkisi olmayan bir yöntem olmakla birlikte, hastaların fiziksel, psikolojik, sosyal, duygusal ve manevi olarak iyileşmesinde olumlu etkisi vardır. Acil servise başvuran hastaların önemli bir kısmı ani başlayan ve daha önce tecrübe etmediği bir ağrı nedeniyle ayrıca ciddi anksiyeteye de sahiptir. Yapmış olduğumuz 420 hastalık prospektif çalışmayla acil servise başvuran hastalara triaj alanında müzik dinleterek hastaların ağrı ve anksiyetelerini azalttığımızı gösterdik. Acil serviste uygulanacak müzik terapisi hastaların ağrılarını azaltarak hasta memnuniyeti ve hekim başarısı arttıracak olup ayrıca anlık anksiyete ataklarının da önüne geçerek istenmeyen olayların azaltılmasına olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
At the present day music therapy is used in the treatment of psychological status of patients in the treatment of many diseases. Music therapy is a method that is cheap and has no side effects also has a positive effect on the patient's physical, psychological, social, emotional and spiritual healing. A significant proportion of patients that admitted to the emergency room did not experienced a sudden onset of pain before and also has severe anxiety. We performed a prospective study involving 420 patients in the emergency service triage area and we show that we reduce the pain and anxiety of these patients by playing music. Emergency services will be implemented in the success of music therapy is to increase patient satisfaction by reducing the pain of patients and physicians may also allow reduction of adverse events ahead of its instant anxiety attack.