Üniversitelerde stratejik yönetim anlayışının temel yönetim süreçleri açısından analizi: Kamu üniversiteleri örneği
The analysis of strategic management mentality at universities with respect to the fundamental management processes: State universities case study
- Tez No: 423498
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Stratejik yönetim anlayışının temel yönetim süreçleri açısından analizinde örgüt yapısının tasarımı, denetleme sisteminin tasarımı kurumsal yapıya bağlı olarak strateji, yapı ve denetim uyumunun belirli bir ahenk içinde olmasının sağlanması ve tüm bunlardan sonra da değişimin yönetimi ve hayata geçirilmesi kurumsal stratejik yönetim anlayışı sürecinin temel öğeleri olarak değerlendirilmelidir. Belirlenen amaçların gerçekleştirilmesinde uygulanacak seçeneklerin hedeflere yönelik olarak iç ve dış kaynakların neler olduğuna, iç ve dış koşulların neler olduğuna ve iç ve dış paydaşların koşullarıyla bağdaştırılması stratejik yönetim anlayışının temel yönetim süreçleri üzerindeki etkileri stratejilerin belirlenmesi aşamasında önem kazanmaktadır. Bu çalışmada üniversitelerde stratejik yönetim anlayışının temel yönetim süreçleri açısından analizi ve uygulanabilirliği konusunda araştırmalara yer verilmiştir. Üniversitelerde stratejik yönetim anlayışının temel yönetim süreçleri açısından uygulanabilirliğine ilişkin stratejik yönetimin mahiyeti tanımı ve özellikleri ile ilgili kavramsal açıklamalara yer verilmiştir. Ayrıca üniversitelerde stratejik yönetim ve temel yönetim süreçleri açısından analizine yer verilmiştir. Stratejik yönetim anlayışının temel yönetim süreçleri açısından değerlendirilmesi için hazırlanan anketteki sorulan sorular, istatistiksel analizlerde elde edilebilir, ölçülebilir şekilde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Of strategic management basic management processes analyzed in terms of the organization structure design, control system design of the organizational structure, depending on the strategy, structure, and regulatory compliance a certain harmony to ensure that, and after all the change management and implementation of corporate strategic management process of understanding the basic elements should be treated as. Determination of realizing the objectives to be applied in the options against objectives, internal and external sources of what happened, internal and external circumstances of what happened, and internal and external stakeholders of the conditions to reconcile with the strategic management approach basic management processes impact on strategy determining step is important. In this study, the main management processes at universities in terms of strategic management analysis and research on the applicability are given. University strategic management in terms of basic management processes relating to the applicability of the definition and characteristics of strategic management regarding the nature of the conceptual explanations are given. In addition, strategic management in universities and fundamental analysis are given in terms of the management process. The basis of the strategic management process in terms of management, prepared for the evaluation asked questions in the survey, statistical analysis can be obtained, is intended to be measured.