Piyano öğretiminde makamsal eser çalışma sürecine ilişkin üstbilişsel stratejilerin etki durumu ve değerlendirilmesi
The effect and evaluation of metacognitive strategies in the process of studying maqam-based pieces in piano teaching
- Tez No: 942851
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın amacı, piyano öğretiminde makamsal eser çalışma sürecinde kullanılan üstbilişsel stratejilerin üstbilişsel farkındalık ve piyano performansı üzerindeki etkilerini belirlemektir. Ayrıca araştırmada öğrencilerin makamsal piyano eserlerine ilişkin çalışmalarında kullandıkları üstbilişsel bilgilerinin ve üstbilişsel düzenleme faaliyetlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırmada karma yöntem kapsamında nicel ve nitel verilerin eş zamanlı olarak elde edildiği yakınsayan paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tek grup ön test-son test deneysel desen uygulanmış, nitel boyutunda ise veriler doküman incelemesi ve görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde nicel verilere ilişkin Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmış, nitel veriler ise betimsel analiz ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda ve Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Eğitimi Bilim Dalı'nda öğrenim gören, çalışma sürecine gönüllü olarak katılım gösteren 8 öğrenci oluşturmaktadır. Deneysel süreç ön test ve son test aşamaları da dahil olmak üzere toplam 11 hafta sürmüştür. Çalışma grubu öğrencileri ile gerçekleştirilen bireysel piyano derslerinde üstbilişsel stratejilerden planlama, izleme, değerlendirme, güçlükleri tanımlama, ne bildiğini ne bilmediğini tanımlama, derin düşünme soruları, yüksek sesle düşünme ve günlük tutma stratejileri kullanılmıştır. Ayrıca deneysel süreçte, Hüseyni, Hicaz, Segâh ve Kürdi makamlarında Türk müziği çokseslilik yaklaşımları çerçevesinde araştırmacı tarafından yazılmış dört özgün makamsal eser üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verilerini elde etmek amacıyla Bilişötesi Farkındalık Envanteri ve Makamsal Eserlere Yönelik Piyano Performans Rubriği kullanılmış olup nitel verileri elde etmeye yönelik eser çalışma günlüğü, araştırmacı günlüğü ve öğrenci görüşme formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda nicel veriler doğrultusunda makamsal eser çalışma sürecinde üstbilişsel strateji kullanımının öğrencilerin üstbilişsel farkındalık düzeyleri ile piyano performans düzeyleri üzerinde anlamlı bir fark oluşturduğu tespit edilmiştir. Nitel veriler ise öğrencilerin piyano çalışmaları boyunca üstbilişsel bilgi ve üstbilişsel düzenleme faaliyetlerini farklı şekillerde yansıttıklarını ve tespit edilen üstbilişsel faaliyetlerin ağırlıklı olarak üstbilişin izleme ve değerlendirme boyutları ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenci görüşme formundan elde edilen veriler, öğrencilerin deneysel sürece ilişkin deneyim ve düşüncelerini yansıtmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda piyano öğretiminde üstbilişsel faaliyetlerin incelenmesi ve üstbilişsel stratejilerin kullanılmasına yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of metacognitive strategies used in the process of studying maqam-based pieces in piano teaching on metacognitive awareness and piano performance. In addition, this study also aimed to determine the metacognitive knowledge and metacognitive regulation activities used by the students while working on maqam-based piano pieces. In this direction, a convergent parallel mixed-methods design was employed to collect quantitative and qualitative data simultaneously. In the quantitative dimension of the study, a single-group pretest-posttest experimental design was applied, and in the qualitative dimension, data were obtained through document analysis and interview techniques. In the data analysis, the Wilcoxon signed-rank test was used for quantitative data, while qualitative data were analyzed using descriptive analysis and content analysis. The study group consisted of 8 students who voluntarily took part in the study process and were enrolled in the Division of Music Education, Department of Fine Arts Education, Faculty of Education, Kastamonu University, and the Music Education Program, Division of Fine Arts Education, Institute of Social Sciences, Kastamonu University. The experimental process lasted 11 weeks, including both pretest and posttest phases. In individual piano lessons with the study group students, metacognitive strategies such as planning, monitoring, evaluation, identifying difficulties, defining what you know and don't know, deep-thinking questions, thinking aloud, and keeping a journal were used. In addition, in the experimental process, studies were carried out on four original maqam-based pieces composed by the researcher within the framework of Turkish music polyphony approaches in Hüseyni, Hicaz, Segâh, and Kürdi maqams. To obtain the quantitative data of the study, the Metacognitive Awareness Inventory and the Piano Performance Rubric for Maqam-based Pieces were used, and the piece study diaries, the researcher's diary, and the student interview form were used to obtain qualitative data. As a result of the research, it was determined that the use of metacognitive strategy in the process of studying maqam-based pieces in line with the quantitative data made a significant difference in students' metacognitive awareness levels and piano performance levels. Qualitative data revealed that students reflected metacognitive knowledge and metacognitive regulation activities in different ways throughout their piano studies. The identified metacognitive activities were mainly related to metacognition's monitoring and evaluation dimensions. The data obtained from the student interview form reflect the students' experiences and thoughts about the experimental process. In line with the results obtained in the research, various suggestions were offered for the examination of metacognitive activities and the use of metacognitive strategies in piano teaching.