Kamu sağlık yöneticilerinde kariyer planlama ve örgütsel sosyalizasyonun değerlendirilmesi (Trakya örneği)
Evaluation of career planning and organizational socialization in the public care health managers: The case of Trakya
- Tez No: 433859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmada, sağlık yöneticilerinin kariyer planlama ve geliştirme (KPG) uygulamaları ile örgütsel sosyalizasyon (ÖS) düzeylerinin belirlenmesi ve bunlar üzerine demografik değişkenlerin etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Kesitsel, tanımlayıcı ve çıkarımsal nitelikteki bu araştırma, devlet hastanelerinde görev yapan sağlık yöneticileri üzerinde yapıldı. Veriler anket formu ile toplandı. Eksiksiz yanıtlanan 160 anket değerlendirmeye alındı. Verilerin analizi; SPSS 22.0 for Windows paket programında %95 güvenle yapıldı. Sağlık yöneticilerin ÖS incelendiğinde;“benimseme ve destek”yüksek,“geliştirme”orta,“beklenti”orta ve“genel ÖS”davranışlarının puanları orta düzeyde bulundu. Yöneticilerin %65,6'sının kadın, %85,22'sinin evli olduğu belirlendi. Yöneticilerin %44,4'nün alt yönetim, %37,5'inin orta yönetim ve %18,1'inin üst yönetim düzeyinde oldukları belirlendi. Ayrıca yöneticilerin cinsiyet, yönetim basamağı, eğitim, mesleki deneyim, yönetici olarak çalışma süresi, kurumda çalışma süresi, kariyer hedeflerinin dikkate alınması, görevde yükselme prosedürü, yönetici devir hızı, KPG uygulamaları düzeyi ile örgütsel sosyalizasyon puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Sağlık yöneticilerinin KGP uygulamaları ve ÖS faktörleri üzerinde demografik değişkenlerin etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the study, determining the level of organizational socialization (OS) and career planning and development (CPD) practices of health managers and it aimed to evaluate the effect of demographic variables. Cross-sectional, descriptive and deductivenature of this research, it was performed on health managers which were working in the state hospitals. Data was collected with the questionnaire form. The questionnaire consisted of 160 patricipants which were filled completely, were evaluated. Data was analyzed with the SPSS 22.0 statistics soft ware package with 95% confidence. When analyzed OS of managers; It was found that“adopt and support”were high,“development”was modarete,“expectation”was moderate,“general organizational socialization”was modarete. Among the managers, it was determined 65.6% were female, %85.22 were married. It was determined of managers, 44.4% were junior management, 37.5% were middle management, 18.1% were senior management. It was found significant differences of managers between OS scores, according to gender, managerial level, education, professional experience, working time as an administrator, working time in institution, taking in to account the career goals, promotion procedures, executive turnover, CPD applications level. It was determined that effective of demographic variables on the health managers of CPD practice sand OS factors.