Pıhtıya çiğ ve haşlanmış kişniş (Coriandrum sativum L.) katılarak üretilen beyaz peynirin kalitesi
The quality of beyaz cheese produced by adding raw and boiled coriander (Coriandrum sativum L.) mixed in cheese
  1. Tez No: 434836
  2. Yazar: TUĞÇE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, pıhtıya çiğ ve haşlanmış kişniş (Coriandrum sativum L.) katılmasıyla Beyaz peynir kalitesinde görülen farklılıkları belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, bir kısmı çiğ olarak, bir kısmı da 80°C'de 10 saniye haşlanarak Beyaz peynir pıhtısına, pıhtının %1'i kadar kişniş ilavesi yapılmış ve peynirler 2, 30, 60 ve 90 gün olgunlaştırılmıştır. Peynir örneklerinin toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı (TAMB) 6,24 log kob/g ile 7,19 log kob/g arasında, MRS agarda gelişen laktik asit bakteri sayısı (LAB) 6,15 log kob/g ile 7,59 log kob/g arasında, M-17 agarda gelişen laktik asit bakteri sayısı 3,15 log kob/g ile 7,13 log kob/g arasında ve maya ve küf sayısı ise 4,00 log kob/g ile 6,53 log kob/g arasında bulunmuştur. Tüm örneklerde koliform grubu bakteri sayısı
Özet (Çeviri)
This study was producted to specify the differences in the Beyaz cheese quality when raw and boiled coriander was added. In the study,coriander up to 1% of the Beyaz cheese clot, some was raw and samo was boiled in 80 ̊C for 10 seconds, was added to Beyaz cheese clot, and cheese was ripened for 2, 30, 60 and 90days. The total aerobic mesophilic bacteria count (TAMB) of cheese samples was between 6,24 log cfu/g and 7,19 log cfu/g; the count of lactic acid bacteria (LAB) developing with MRS agar was between 6,15 log cfu/g and 7,59 log cfu/g; the counts of yeast - mould were between 4,00 log cfu/g and 6,53 log cfu/g. The count of coliform group bacteria was determined as