Sağlıklı bireylerde pilatesin denge üzerine etkisi
The effects of pilates on balance in healthy individuals
- Tez No: 435661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde pilates egzersizlerinin statik ve dinamik denge üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışma pilates yapan 30 birey ve sedanter yaşayan 30 birey olmak üzere toplamda 60 katılımcı ile gerçekleştirildi. Değerlendirme Mart- Nisan 2016 tarihleri arasında KAT 3000 denge cihazı ile yapıldı. KAT 3000 ile bireylerin çift bacak, tek bacak (dominant ve dominant olmayan taraf) statik dengeleri, saat yönünün tersi (Counter Clockwise: CCW) ve saat yönünde (Continius Wave: CW) dinamik dengeleri değerlendirildi. Gruplar statik denge değerleri açısından karşılaştırıldığında çift bacak, tek bacak (dominant ve dominant olmayan taraf) denge indeks skorları; pilates grubunda sedanter gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyi bulundu. (p=0,001) Statik denge değerlendirmesinde dominant taraf ve dominant olmayan taraf sonuçları gruplar içinde karşılaştırıldığında her iki grupta da dominant taraf denge indeks skorları dominant olmayan tarafa göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyi bulundu. Gruplar dinamik denge değerleri açısından karşılaştırıldığında CCW ve CW denge indeks skorları; pilates grubunda sedanter gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyi bulundu. (p=0,001) Gruplar cinsiyet dağılımı ve vücut kitle indeksi (VKİ) ortalamaları açısından karşılaştırıldığında pilates grubunun VKİ'nin daha düşük ve kadın katılımcı sayısının daha fazla olduğu görüldü. Sonuç olarak pilatesin, sağlıklı bireylerin statik ve dinamik dengesi üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of pilates exercises on static and dynamic balance with healty participant. In our study there are 60 participants; 30 of these practicing pilates and the other 30 are sedanter. Evaluation of the scores for balance parameters were done by Kinesthetic Ability Trainer 3000 (KAT 3000) machine in between March-April 2016. KAT 3000 was used to evaluate participant's static balance for both legs and dominant/ non-dominant sides for single leg. It is also used in Counter Clockwise (CCW) and Continuous Wave (CW) directions for dynamic balance evaluation. When we compared the groups according to their scores on static balance (both legs test, dominant single leg test and non-dominant single leg test), the pilates group was founded statistically significant (p=0,001). In static balance evaluation, when we compared the participants according to their scores of dominant and non-dominant single leg test results, balance index scores of dominant side of all participants was founded statistically significant. When we compared the groups for their dynamic balance via CCW and CW balance index scores, the pilates group was founded statisticly significant according to sedanter group (p=0,001). When we compared gender dispersions and avarage Body Mass Index (BMI) scores of the groups, participants in the pilates group has lower avarage BMI score and the number of female participants were higher. In conclusion, the results showed that practicing pilates provides positive effects for both static and dynamic balance on healthy individuals.