Örgütlerde takım performansında liderin rolü: Bankacılık örneği
The role of the leader on team performance in organizations : Banking sample
- Tez No: 439291
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, günümüz örgütlerinde takım performansında liderin rolünü incelemektir. Bu doğrultuda, çağdaş liderlik yaklaşımlarından“etkileşimsel (transaksiyonel) liderlik”ve“dönüşümsel (transformasyonel) liderlik”ile bunların takım performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Dört ana bölümden oluşan çalışmanın birinci ve ikinci bölümü takım, takım çalışması, takım ve grup arasındaki farklılıklar ile takım performansı kavramlarının, üçüncü bölümü ise liderlik kavramı ve liderlik yaklaşımlarının incelenmesinden oluşmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise takım performansı ile etkileşimsel ve dönüşümsel liderlik yaklaşımları arasındaki ilişkiyi gösteren araştırmaya yer verilmiş; etkileşimsel ve dönüşümsel liderliğin ve boyutlarının takım performansı üzerindeki rolüne ayrı olarak bakılmıştır. Araştırmaya; İzmir ve Ankara illerinde bankaların Genel Müdürlük ve Ticari Şubelerinde çalışan 110 kişi katılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler SPSS 21™ programı kullanılarak, değişkenlerin özelliğine uygun istatistiksel analizler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, banka çalışanlarının gösterdiği takım performansı ile etkileşimsel ve dönüşümsel liderlik yaklaşımları arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır ve bu liderlik yaklaşımları takım performansı üzerinde etkilidir. Bununla birlikte, takım performansında liderin rolünü çalışanların cinsiyeti, örgütteki pozisyonları ve çalıştıkları departman gibi değişkenlerin etkilemediği görülmüştür. Sonuçlar örgütsel açıdan tartışılmış ve ileriki çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the role of the leader in team performances of today's organizations. In line with this, as two of the contemporary leadership approaches,“Transactional Leadership”and“Transformational Leadership”, and also their impacts on team performance are inquired. This study is composed of four chapters. While“Team”,“Team Work”,“Differences Between Team and Group”and“Concepts of Team Performance”are examined in both first and second chapters,“Leadership Concept”and“Leadership Approaches”are observed in third chapter. The fourth chapter contains not only the research which investigates the relationship between team performance and transactional and transformational leadership approaches, but it also includes a further examination about these approaches' and their magnitudes' roles on team performance. 110 people who are currently working in directorate generals and commercial branches of banks in Izmir and Ankara participated in this study. Datas which are obtained with survey method were evaluated via statistical analyses appropriate for the properties of variables, by using SPSS 21TM software. According to results of the research, there is a positive correlation between the team performances of banks' employees and transactional and transformational leadership approaches. Hence, these two approaches are influential on team performance. On the other hand, it was observed that genders of employees, their departments and their positions in organizations don't affect the role of the leader. Results were discussed from organizational perspective and some suggestions took place for the future studies.