Kariyer değerlerinin demografik ve sosyo-kültürel faktörler açısından değerlendirilmesi ve bir araştırma
Career anchors evaluation of demographic and socio-cultural factors and a research
- Tez No: 449779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LUTFİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, lisans ve lisansüstü öğrencilerin sahip olduğu kariyer değerlerini incelemek ve bu kariyer değerlerini demografik ve sosyo-kültürel faktörler açısından değerlendirmektir. Çalışmanın örneklemini, ülkemizde örgün eğitim veren devlet ve vakıf üniversitelerinden 405 lisans öğrencisi ile 201 lisansüstü öğrencisi oluşturmaktadır. İş hayatına henüz atılmamış lisans öğrencileri ile iş hayatına atılarak belirli bir mesleki tecrübe edinmiş lisansüstü öğrencilerin sahip olduğu kariyer değerlerini ölçmeye yönelik bir anket hazırlanmış ve değerlendirme yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında, lisans ve lisansüstü öğrencilerde ortaya çıkan baskın kariyer değerinin saf meydan okuma kariyer değeri olduğu, lisans ve lisansüstü öğrenciler arasında bu değerde anlamlı bir farklılık oluştuğu gözlemlenmiştir. Lisans ve lisansüstü öğrencilerde görülen kariyer değerlerinin demografik ve sosyo-kültürel değişkenler karşısında farklılaşıp farklılaşmadığı ayrı ayrı incelenerek, sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the career anchors of college students and post-graduated student?s career anchors. Also the results of career anchors evaluation of demographic and socio-culturels factors are shown. The participants of this research were 405 college students and 205 post-graduated students from different regions of Turkey. In order to measure the career anchors of college students and post-graduated students a scale was prepared and administrated. The results of the analysis show that; college students and post-graduated students have pure challenge career anchor and it has been seen that there is a significant difference between college students and post-graduated students on this career anchor. Also it has been inspected that if there is a significant difference between career anchors and demographic, sociocultural factors or not. Then the results are explained.