Düzlemsel 3R manipülatör mekanizmasının düz yörünge üreten parametrelerinin incelenmesi
Investigation of parameters producing straight line of plane 3R manipulator mechanism
  1. Tez No: 456507
  2. Yazar: HAKAN ORAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ERDAL AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Robotik içerisinde önemli bir yeri olan manipülatörlerin çalışma uzayı içinde kendisine verilen görevi yerine getirebilmesi için uç noktalarının önceden belirlenen bir noktaya hareket etmesi istenir. Manipülatör mekanizmalarının uç noktalarının bu noktaya mümkün olan en kısa sürede gitmesi, mekanizmanın çalışma verimliliği için en önemli etkenlerden biridir. Bunun için manipülatör mekanizmalarının uç noktalarının önceden belirlenen bir noktaya düz bir yörüngede hareket ederek ulaşması amaçlanır. Manipülatör mekanizmalarında düz yörünge üretmek oldukça zor bir işlemdir. Bununla beraber bu mekanizmalarda düz yörünge üretildiğinde birçok avantaj elde edilmektedir. Bu çalışmada düz yörünge üretmek amacıyla beş farklı şekilde konumlandırılmış düzlemsel 3R manipülatör mekanizmaları belirlenmiştir. Bu beş mekanizmadan türetilen yeni mekanizmaların üç farklı parametresi üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu parametrelerin her birinin iki farklı değerlerinden oluşturulan kombinasyonlar ile mekanizmalar Working Model 2D programında çalıştırılarak yörünge analizleri yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada kullanılan düzlemsel 3R manipülatör mekanizmalarının ileri (düz) ve ters kinematiğini hesaplamak için bir denklem takımı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is desirable for manipulators, which have an important place in the robotics, to move to a predetermined point so that the endpoints can perform the tasks assigned to them in the working space. One of the most important factors for the working efficiency of the mechanism is that the end points of the manipulator mechanisms go to this point as soon as possible. For this purpose it is intended that the end points of the manipulator mechanisms reach a predetermined point by moving in a straight line trajectory. Producing straight line trajectory in manipulator mechanisms is a very difficult process. However, many advantages are gained when straight line trajectory is produced in these mechanisms. In this study, five differently positioned planar 3R manipulator mechanisms have been devised to produce straight line trajectories. Three different parameters of the new mechanisms derived from these five mechanisms have been studied. Trajectory analyzes were performed by running in the mechanisms Working Model 2D program generated combinations of two different values of each of these parameters. In addition, a set of equations has been developed to calculate the forward and inverse kinematics of the planar 3R manipulator mechanisms used in this study.