Görsel sanat eğitimi programının okul öncesi dönem çocuklarının eleştirel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of visual art education programme on the critical thinking skills of preschool children
- Tez No: 461570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, okul öncesi çocuklarının eleştirel düşünme becerilerinin desteklenmesinde“Görsel Sanat Eğitimi Programı”nın etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılında Burdur il merkezinde bağımsız anaokullarına devam eden 5-6 yaş çocukları oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu 20'si deney, 20'si kontrol grubu olmak üzere tesadüfi olarak belirlenen 40 çocuk oluşturmuştur.“Görsel Sanat Eğitimi Programı”nın çocukların eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla yarı deneysel model kullanılmıştır. Deney grubunu oluşturan çocuklara on iki hafta boyunca“Görsel Sanat Eğitimi Programı”uygulanmıştır. Veriler çocuklara ilişkin genel bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”ve“Çocuklar İçin Eleştirel Düşünme Ön-göstergeleri Değerlendirme Aracı/ÇEDÖDA (Chandra, 2008)”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; öncelikle deney ve kontrol gruplarının ÇEDÖDA'dan elde ettikleri puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı bağımsız örneklemler için t Testi ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ÇEDÖDA'dan elde ettikleri öntest-sontest ortalamaları ise ilişkili örneklemler için t testi ile karşılaştırılmıştır. Deney grubunun ÇEDÖDA'dan elde ettikleri son test-kalıcılık testi karşılaştırmaları ise ilişkili örneklemler için t testi ve öntest/sontest ve izleme testi ve ortalama puanları arasındaki farkı test etmek için tek faktör üzerinde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the effect of“Visual Art Education Programme”on the critical thinking skills of preschool children. The population of the research consists of 5-6-years-old children attending to kindergartens at Burdur city center in 2014-2015 academic year. The study group involved 40 randomly selected children, 20 of whom were assigned to the experimental group while the rest performed in the control group. To examine the effect of“Visual Art Education Programme”on 5-6-year-old children's critical thinking skills, quasi experimental design was used.“Visual Art Education Program”was applied on the experiment group during 12 weeks. For the data collection process,“Individual Demographical Information Form”and“Precursors of Critical Thinking Assessment for Children/PCTAC (Chandra, 2008)”were used. The significance of the difference between means obtained from PCTAC was tested with t-Test analysis to determine equivalence of experiment and control groups. For samples related to pretest-posttest means of experiment and control groups obtained from PCTAC, t-test was used for comparison. Posttest-permanence test comparisons that were obtained by the experiment group from PCTAC were determined using two factor ANOVA for repeated measurements on single factor to test the difference between t-test and pretest/posttest and follow-up test and means for related samples.