Suç gelirleriyle mücadelede adli muhasebe: Birleşik Krallık örneği
Forensic accounting in combating the proceeds of crime: Case of United Kingdom
  1. Tez No: 469820
  2. Yazar: FERDİ BAŞYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, İşletme, Law, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Suçtan kaynaklanan mal varlığı değeri, Türk Ceza Kanunu uyarınca müsadere konusudur. Müsaderenin işlevi, suç oluşturan fiiller sonucu meşru olmayan zenginleşmelerin devlet tasarrufuna alınarak, hem suç gelirleri yaratma iradesinin engellenmesini sağlamak, hem de toplumda meşru olmayan yollarla sağlanan zenginleşmelerin bir meşru gelir alanıymış gibi algılanmasını önlemektir. Ülkemizde 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK'da suç gelirlerine elkoyma ve müsadere yoluyla suçla mücadelede etkili düzenlemelere yer verilmiştir. Yeni yasal düzenlemeler ile kazanç elde etmek amacıyla işlenen suçların cazibesinin ortadan kaldırılması, elde edilen maddi menfaatler ile bunların değerlendirilmesi veya dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan ekonomik kazançların suçun faillerinden zorla alınarak ceza adaletinin tam anlamıyla gerçekleştirilmesi öngörülmüştür. Ancak 2005 yılından bu yana yapılan yasal düzenlemeler maalesef uygulamaya dönüştürülememiştir. Müsaderenin uygulanamama sebeplerinden en önemlisi, suçtan elde edilen gelirin, suç ile ilişkisinin delillendirilemiyor olmasıdır. Bir suç işlendiğinde kolluk kuvvetleri ve adli makamlar suçun faillerini bulma ve onları cezalandırma yönünde hareket etmektedir. Çalışmada“suç gelirlerinin müsaderesinde, adli muhasebenin katkıları neler olabilir?”sorusuna cevap bulmaya çalışılacaktır. Bu kapsamda, öncelikle suç gelirlerinin ne olduğu, mevzuatımızda müsadere ve el koyma konusunun nasıl düzenlendiği ortaya konacaktır. Daha sonra adli muhasebenin tanımı yapılarak ülkemizde hangi aşamada olduğu ve Birleşik Krallık örneği irdelenecektir. Sonuç olarak suç gelirlerinin müsaderesinde adli muhasebeden nasıl ve ne oranda yararlanılabileceği değerlendirmesine ulaşmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The value of assets derived from crime is subject of confiscation according to Turkish Criminal Law. The function of confiscation is to prevent both misperception of illegal enrichment as a legitimate income in the society and incentive of creating proceeds of crime through getting acts of crime and illegal enrichment under government savings.The law no 5237, enacted in 2005, includes effective regulations in seizure of proceeds of crime and combating crime via confiscation. With recent legislative regulations, not also eliminating the attraction of committing an offense in order to make profit but also implementing criminal justice exactly by making criminals pay the obtained earnings after making good use of money comes from proceeds of crime are envisaged. However, the legislative regulations having been made since 2005 are not put into practice unfortunately. The most important reason why confiscation cannot be applied is because of the fact that the illegal income can not be proven to be derived from crime. When a crime is committed, the law enforcement forces and judicial authorities work together to find perpetrators and punish them. In this study, the question“What can be the possible contribution of forensic accounting to the confiscation of proceeds of crime which is bleeding wound of our country?”is tried to be answered. In this context, firstly, what are the proceeds of crime and how confiscation and seizure are regulated in our statue law will be explained. Furthermore, the definition of forensic accounting will be given and in our country at which degree it is applied and United Kigngdom example will be examined. In conclusion, the evaluation of at what rate and how we benefit from the forensic accounting in confiscation of proceeds of crime are targeted.