Uluslararası ilkeler kapsamında 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nda mali saydamlık ve hesap verebilirliğin sağlanmasında kullanılan araçlar
Tools used to provide fiscal transparency and accountability at Public Fiscal Management and Control Law numbered 5018 due to international relationships
  1. Tez No: 469924
  2. Yazar: FARUK GÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Mali saydamlık ve hesap verebilirlik kavramlarının modern anlamda ortaya çıkışı üç aşamada tamamlanmıştır. Birinci aşama krizlerin, yolsuzlukların artması sonucu ve temsili demokrasinin gelişimi, ikinci aşama uluslararası kuruluşların yaptığı çalışmalar ve üçüncü aşama ülkelerin kendi mevzuatlarını bu gelişim ve değişime göre revize etmesidir. Bu çalışma mali saydamlık ve hesap verebilirlik kavramlarının uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen ilkeler çerçevesinde Türk kamu mali yönetiminin ve sisteminin incelenmesi ve araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda mali saydamlık ve hesap verebilirlik kavramlarının doğup geliştiği uluslararası kuruluşlar olan OECD, IMF, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Uluslararası Saydamlık Örgütü, INTOSAI, Kanada hazine Sekretaryası ve Genel Denetim Ofisi, Küresel Kalkınma Araştırma Merkezi (GDRC), Sunlight Vakfı ve Mali Saydamlık Küresel Girişimi örnekleri incelenmiştir. Uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan bu çalışmalar Türkiye'yi olumlu yönde etkilemiştir. Ayrıca Türkiye'deki mali saydamlık ve hesap verebilirliğin kapsamı ve tarihi gelişimi de araştırılıp değerlendirilmiştir. Mali saydamlık ve hesap verebilirlik kavramlarının kapsamını esas olarak; devletlerin mali yapılarında bir değişime ihtiyaç duyulması ve bu ihtiyaç doğrultusunda değişimlere gidilmesi, bu kavramların önemini bireyler tarafından bilinmeye başlanması, küresel ölçekte krizlerin yaşanması, yolsuzlukların artması, demokrasinin işlerlik kazanması ve Türkiye'de eski mali yapının işlevini kaybetmesi belirlemektedir. Modern anlamda mali saydamlık ve hesap verebilirliğe verilen önem açısından Türkiye geç kalmış bir ülkedir. Bu kavramlar, 2006 yılında uluslararası alanda kabul görülen ilkeleri temel alarak yürürlüğe konulan, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile mevzuata girmiştir. Yaklaşık 10 yıl geçmişi olan bu kavramların teoride ehemmiyeti bilinse de uygulamada devam eden sıkıntılar mevcuttur. Bu kavramların yerleşmesi ve içselleştirilmesi için zamana ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Existance of Fiscal transparency and accountability terms in modern meaning come up in 3 levels. Development of represantative democracy after crises and increase in irregularities In first step, works done by international organizations in second step and countries revise their legislations due to development and changes in third step. Purpose of this study is serach and examine fiscal transparency and accountability terms on Turkish public fiscal management within the framework of the international principles wich are identified by the international organizations. OECD, IMF, World Bank, United Nations, European Union, International Organizations of Accountability, INTOSAI, Canadian Secretary of Treasury and Office of General Audition, Center of Global Development Research (GDRC), Sunlight Foundation and Fiscal Transparency Global Attempt applications are eximed, wich are the international organizations that fiscal transparency and accountability borned and developed, due to this purpose. This works done by international organizations affect Turkey in good way. Covarage and historical development of fiscal transparency and accountabiliy on Turkey are researched and evaluated also. In fact coverage of fiscal transparency and accountability terms are determined by: need of change in countries fiscal stuations and making changes due to this need, starting notice of this terms by important persons, growth of irregularities, democracy to be functional, experiencing global crises and lost value of old fiscal stuation on Turkey. Turkey is a late country about importance given to the fiscal transparency and accountabiliy modern meaning. This terms find a place in legislation with the Public Fiscal Management and Control Law Numbered 5018 wich is put into inforceable at 2006 by based on international accepted principles. Eventough importance is known of this terms with avarage of 10 years past, there are troubles in application wich continues. There is time needed to settle and internalize of this terms.