Hızlı moda ürünlerine yönelik tutumların satın alma niyetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of attitudes towards fast fashion products on purchasing intention
  1. Tez No: 481823
  2. Yazar: ZEYNEP KALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde teknoloji ve üretim alanında yaşanan gelişmeler, tüketicinin istek ve ihtiyaçlarını değiştirmektedir. Bu değişimler sonucu giyim sektöründe ortaya çıkan kavramlardan biri de hızlı moda kavramıdır. Hızlı moda kavramı; kısa dönemler içerisinde tüketici istek ve ihtiyaçlarına göre şekillenen ürünleri düşük fiyatlarla tüketiciye sunan pazarlama stratejisidir. Moda ürünlerinin uygun fiyat ve düşük kalitede tüketiciye sunulması tüketicinin hızlı moda ürünlerine yönelik tutumunda etkisi olmaktadır. Tutumlar ise satın alma niyetini yönlendirmektedir. Bu çalışmada tutumu yönlendiren moda giyim ilgilenimi, düşük fiyat algısı, algılanan kalite, moda yaşam tarzı, eşsiz olma isteği ve sosyal risk faktörleri temel alınarak, hızlı moda ürünlerine yönelik tutumun satın alma niyeti üzerinde etkisini açıklamak amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulaması, Mersin Üniversitesi'nde görev yapmakta olan akademik ve idari personele uygulanan 420 anket sonucunda elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Anket yoluyla elde edilen verilere tanımlayıcı istatistiksel analizler, T-Testi, ANOVA, basit doğrusal ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda, algılanan kalite, düşük fiyat algısı, moda giyim ilgilenimi, eşsiz olma isteği ve sosyal riskin hızlı moda ürünlerine yönelik tutum üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Moda yaşam tarzının ise hızlı moda ürünlerine yönelik tutuma anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Hızlı moda ürünlerine yönelik tutumların da satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowaday, the developments experienced in the field of technology and production change the wants and needs of the consumer. As a result of which changes, the concept emerged in the clothing sector is the concept of fast fashion. Fast fashion concept is a marketing strategy that offers fashion products t hat a re s haped a ccording t o c onsumer r equests a nd n eeds in a short period to consumers at low prices. Offering fashion products at affordable prices and at low quality is effective in the consumer's attitude towards fast fashion products. Attitudes directs the intention of buying. The aim of the study is to explain the effect of attitude towards fast fashion products on the intention to purchase, based on fashion clothing involvement, percevied low price, perceived quality, fashion lifestyle and social risk factors directing attitude. A survey was conducted on 420 academic and administrative staff at Mersin University. Descriptive analysis, T-test, ANOVA, simple regression and multiple regression analysis were used on the data obtained through surveys. As a result of the analysis of the research, it was revealed that the perceived quality, percevied low price, the fashion clothing involvement, need for uniqueness and the social risk have a significant effect on the attitude toward the fashion products. Whereas the fact that fashion lifestyle factor is not effective in the attitude towards fast fashion products has been reached. Attitudes towards products in the fast fashion also have a significant effect on the intention to purchase.