Parents' attitudes towards the use of digital media among preschoolers
Ailelerin çocuklarının dijital medya kullanımı konusundaki tutumları
  1. Tez No: 496028
  2. Yazar: EDA YILMAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA BİLGİÇ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi yaş grubunda çocuğu olan ailelerin çocuklarına tablet bilgisayar, akıllı telefon gibi dijital medya araçlarını kullandırma nedenlerini saptamaktır. Çocukların gelişimsel özelliklerine bakıldığında erken çocukluk döneminin bireyin algı dünyasının oluşumunda önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. Bu nedenle araştırma için Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi yaş grubu için belirlediği 3-6 yaş aralığında çocuğu olan ailelere ulaşılmıştır. Üniversite mezunu olan ailelerle görüşmeler yapılmıştır. Araştırma soruları dijital medya araçlarına ve internete erişim, çocukluğun ve ebeveynliğin medyatizasyonu, dijital medya araçlarının ve internetin riskleri, medya okuryazarlığı ve ailelerin medya kullanımı başlıklarında sorulmuştur. Saha verileri İstanbul'da yaşayan iyi eğitimli ailelerle birebir görüşülerek elde edilmiştir. Akademik bilgiler için gerekli verilere Avrupa Çevrimiçi Çocuk Araştırması ve CommonSense Media'nın hazırladığı Zero to Eight araştırmasından ulaşıldı. Türkiye ile ilgili veriler ise Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun hazırladığı Çocuk ve Medya Konferansı'ndan alındı. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu'nun medya sahipliği ve internet erişimiyle ilgili araştırması değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This paper explores parents' attitudes towards the use of digital media among preschoolers. As it is seen, preschool period of the children is important for the construction of the perception. For this reason, in the research the families with 3-6 years old children were reached as this age range has been determined as preschool period in Turkey by the Ministry of Education. In-depth interviews were made with graduated families. The research questions were asked in five topics as follows: the access to digital media sources and Internet, mediatization of childhood and parenting, risks of media technologies and Internet, media literacy, and media balance. The fieldwork data was obtained from well-educated parents via face-to-face interviews in İstanbul whereas academic data was obtained from European Kids Online Research and A CommonSense Research Study: Zero to Eight. Besides in Turkey the statements made by the Radio and Television Supreme Council in the 'Children's Media Conference', and the results of the research conducted by the State Institute of Statistics on media devices ownership and Internet access are included.