Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesi'nde 2012-2015 yılları arasındaki trakeostomi uygulamaları: Zamanlama, endikasyonlar ve sonuçlar
Tracheostomy practices between year of 2012 and 2015 in intensive care unit of internal medicine department of Gazi University Faculty of Medicine: timing, indications and outcomes
- Tez No: 496937
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHENDER GÜLBİN AYGENCEL BIKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kulak Burun ve Boğaz, Anesthesiology and Reanimation, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Trakeostomi, uzun süreli solunum desteği gereken kritik hastalarda havayolu yönetimi kolaylaştırmak için özellikle yoğun bakım ünitelerinde yaygın olarak kullanılan bir işlemdir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları yoğun bakım ünitesindeki trakeostomi uygulamalarını incelenerek zamanlama, endikasyon ve mortalite bilgilerine ulaşmak amaçlanmıştır. İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine 2012 ile 2015 yılları arasında kabul edilen ve trakeostomi uygulanan hastalar retrospektif olarak incelendi. Altmış hasta çalışmaya alındı. Genç yaş sağkalım ile anlamlı olarak ilişkili bulundu (51 vs 73, p=0.005). Trakeostomi açılan ve sağkalan hastalarda daha sık SSS patolojisi vardı (%50 vs %13.5, p=0.031) ve bu hastalarda GKS daha düşük olmaya eğilimliydi (7 vs 9, p=0.06). Trakeostomi açılan ve sağkalan hastalara daha erken olmaya eğilimli şekilde trakeostomi açılmıştı (12 vs 16, p=0.051). Ventilatör ilişkili pnömoni gelişimi trakeostomi açılan ve sağkalan hastalarda daha fazla olmasına rağmen sepsis daha azdı. Trakeostomi uygulanan ve ölen hastalarda erken komplikasyonlar daha sıktı (p=0.047). Trakeostomi açılan ve sağkalan hastaların % 37.5'i mekanik ventilatörden ayrıldı ve trakeostomileri kapatıldı. Trakeostomi açılan ve sağ kalan hastaların 5'i (% 8.3) eve veya bakım merkezine taburcu edilebildi.
Özet (Çeviri)
Tracheostomy is a commonly used procedure in intensive care units to facilitate airway management in critically ill patients requiring long-term respiratory support. The aim of this study was to investigate the tracheostomy practices in the intensive care unit of Department of Internal Medicine of Gazi University Faculty of Medicine and to reach timing, indications and mortality information. Patients admitted to internal medicine intensive care unit between 2012 and 2015 years and performed tracheostomy were analyzed retrospectively. Sixty patients were included. Younger age were found significantly associated with survival (51 vs 73, p=0.005). Patients who had been performed tracheostomy and survived had more central nervous system pathology (%50 vs %13.5, p=0.031) and tended to have lower GCS (7 vs 9, p=0.06). Tracheostomy timing was tended to be earlier for the patients who had been performed tracheostomy and survived (12 vs 16, p=0.051). Althought ventilator-associated pneumonia was more common in patients who had been performed tracheostomy and survived, sepsis was less common among this group. Early complications were more frequent in patients who had been performed tracheostomy and died (p=0.047). 37.5 % of survivors were liberated from mechanical ventilation and decanulated. Only five patients of survivors were discharged home or rehabilitation center.