Nijerya'da terörizm (Boko Haram terör örgütü)
Terorizm in Nigeria (Boko Haram terror organization)
  1. Tez No: 497876
  2. Yazar: BÜŞRA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde Nijerya, bulunduğu bölgedeki diğer devletlere nazaran refah seviyesi, askeri yapısı ve ekonomik durumu açısından daha iyi bir konumdadır. Afrika'nın en kalabalık nüfusuna sahip olan ülke aynı zamanda dünyanın yedinci sırasında bulunmaktadır. Etkin olan iç karışıklıklarla mücadele eden Nijerya, 2001 yılından itibaren Boko Haram Terör Örgütü'nün eylemlerine maruz kalmaktadır. Nijer, Çad ve Kamerun; Boko Haram terörist aktivitelerinden etkilenen ülkeler listesine eklenebilir. Çalışmanın birinci bölümünde terörizm, Selefilik ve Vahhabilik teorisi; ikinci bölümünde Boko Haram Terör Örgütü'nün yapısı; üçüncü bölümünde Nijerya'nın genel özellikleri ve örgütün Nijerya'da yaptığı eylemler; dördüncü bölümünde örgütün diğer ülkelerde yaptığı eylemler anlatılmaktadır. Bu çalışmada; gazeteler, internet kaynakları, makaleler ve tezlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, Nigeria is a state with better prosperity, military structure and economic status than other states in its region. Nigeria, the most populated African state, is the seventh most populous country in the world as well. Struggling with effective internal conflicts, Nigeria has also been experiencing the acts of terrorist organization Boko Haram since 2001. Niger, Chad and Cameroon can be added to the list of countries affected by Boko Haram terrorists activities. In the first part of study, theory of terorism and theory of salafism and wahhabism; in the second part, the structure of Boko Haram terrorist organization; in the third part, the general characteristics of Nigeria and actions conducted by terrorist organization in Nigeria; in the fourth actions conducted by terrorist organization Boko Haram in other countries have been explained. Newspapers, internet resources, articles and theses have been used in this study.