Bir gelecek inşası olarak egemenlik ve küreselleşme
An a build of future sovereignty and globalozation
  1. Tez No: 498020
  2. Yazar: MUHAMMET METİN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tezin ilk bölümünde egemenlik kavramının genel çerçevesi ele alınmakta, egemenliğin tanımı, güç-iktidar gibi bazı kavramlarla olan ilişkisi ve sınıflandırılması incelenmektedir. İkinci bölümde egemenliğin doğuşu ve gelişimi çerçevesinde mutlak egemenlikten sınırlı egemenliğe geçiş ve halk-ulus egemenliklerinin tarihsel arka planı incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise küreselleşen dünyada egemenliğin nasıl bir hal aldığı, egemenliğin bölünmezlik ile devredilemezlik ilkelerinin küresel süreçteki aşınmaları incelenmektedir. Tüm bu incelemeler yapılırken çalışmanın ana eksenini; egemenliğin bir hakikat olmadığı, modern devlet anlayışı kapsamında tanrısız bir sistem tanımlayabilmek için zorunlu olarak ihtiyaç duyulan, bir anlamda tanrısız teolojinin tanrısal karşılığını oluşturmak için tasarlanan bir söylem olduğu düşüncesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, the general frame of the concept of sovereignty is discussed and its relationship with some other similar concepts and its classification are investigated. In the second chapter, transition from absolute sovereignty to limited sovereignty in accordance with the nativity and the development of sovereignty, the historical background of public/national sovereignty are investigated. In what situation the sovereignty has been in globalizing world and in this global process the obliteration of the principles which are integrity and inalienability of sovereignty are investigated in the third chapter. While all these investigations are being conducted, the major axis of this study is established by the thought of that sovereignty is not an actuality but a discourse which is compulsory required to describe a system without god within the context of modern state perception, in other words, it is a discourse planned to create the godlike equivalent to theology without god.