Toplam kalite yönetiminin eğitim sektöründe uygulanabilirliği
Applicability of total quality management in education
- Tez No: 94600
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetimi, kalite kontrol kavramının ötesinde ve onu aşan bir yönetim felsefesini ifade eder. Bu çalışma Toplam Kalite Yönetimi felsefesi ve bu felsefenin eğitim alanında uygulanması ile ilgili bir alan araştırmasını gerçekleştirmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili geniş bir literatür araştırması yer almaktadır. T.K.Y'nin guruları kabul edilen Deming, Juran, Crosby, Fiegenbaum, Ishikawa ve Shewhart gibi yazarların görüşleri ele alınarak bunlara ilişkin yöntem ve öneriler tartışılmıştır. Aynı zamanda bu alanda diğer yazarların görüşleri de ele alınarak, T.K.Y Felsefesi ortaya konmaya çalışılmıştır. Eğitim sistemimizin gelişmesi için göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörün kalite olduğu gerçektir. Günümüzde birçok eğitim örgütü Toplam Kalite Yönetimi uygulamayı başarı ile sürdürürken, bazıları da önemli adımlar atarak bunu uygulama girişimi içine girmişlerdir. Çalışmanın ikinci bölümünde, T.K.Y'nin eğitim alanı ile olan ilişkileri ele alınarak, uygulanabilirliği teorik olarak tartışılmıştır. T.K.Y felsefesi ile, geleneksel ve çağdaş eğitim sistemi yaklaşımları karşılaştırılmıştır. Çağdaş eğitim sistemi ile T.K.Y arasındaki yakın ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. ikinci bölümde oluşturulan teorik altyapı temel alınarak, üçüncü bölümde bir alan araştırması yapılmıştır. Bu alan araştırması T.K.Y'nin eğitim 153alanında da uygulanabilirliği konusunda pek çok bulguyu elde etmemizi sağlamıştır. Bulgular bu bölümde değerlendirilerek, elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. 154
Özet (Çeviri)
\ SUMMARY“Total Quality Management”expresses a management philosophy which goes beyond the concept of“quality control.”This study has been done in order to realize a field work on the Total Quality Management philosophy and its applications to educational field. The first part of study consists of a large research about printed sources on Total Quality Management. Some important writer's ideas, such as Deming's, Juran's, Crosby's, Fiegenbaum's, Ishikawa's and Shewhart's, have been discussed and new methods and suggestions have been offered. At the same time, by using other writer's opinions, it has been aimed to explain the Total Quality Management Philosophy. It is impossible to deny that the most important factor in development of our educational system is the quality. Today, some educational organizations are succesfull in applying T.Q.M and some are making great efforts to apply this method. The second part of the study includes relations of total quality management and education and discusses theoretically the possibility of application of this system in the educational field. Total Quality Management Philosophy and modern educational system have been compaired and contrasted to clarify their similar points. 155In the third part, with the theorical base of the second section, a field work has been done and this research proved the possibility of application of Total Quality Management in education. In this third part, the proves have been evaluated and the results have been discussed. 156 XCyteSEKOCRirriMKUR^ DOKUMMfWSVON MERKEZ*