Kurumsal sosyal sorumluluk: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı örneğinde Türkiye-AB karşılaştırması
Corporate social responsibility: Turkey-EU comparison in the case of the Ministry of Family and Social Policies
- Tez No: 514470
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Geçtiğimiz yüzyılda yaşanan gelişmeler hem kamu hem de özel kurumların politika ve sorumluluklarında değişimlere sebebiyet vermiş ve günümüz yaklaşımlarının ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Kurumların çevresiyle ve paydaşlarıyla olan ilişkilerine etki eden bu gelişmeler, toplumla etkileşim sağlamak ve kurumların faaliyetlerinde toplum çıkarlarını da gözetmesi ile yakından ilişkili olan Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) kavramını ortaya çıkarmıştır. Son yıllarda gittikçe popüler hale gelen KSS kavramı, gerek kurum yöneticileri gerekse de akademik camia tarafından ilgi duyulan ve benimsenen kavramlardan biri olmuştur. Kurumlar, toplu yaşamanın bir gerekliliği olarak kurulmakta ve bu sebepten ötürü içinde bulunmuş olduğumuz toplum, kurumlara bazı sorumluklar yüklemektedir. Kamu kurumlarının ve hükümetlerin sorumlulukları ise daha kapsayıcı ve gerektiğinde diğer kurumları teşvik edici bir hal almaktadır. Ayrıca dünya genelinde, KSS kavramının geleneksel bir hal aldığı ve KSS'ye yönelik yasal altyapının bulunduğu ülkelerde refah seviyelerinin de yüksek olduğu görülmektedir. Bu kapsamda ülke, toplum ve kurumlar açısından oldukça önemli bir konu olan KSS kavramı, çalışmanın konusu olarak belirlenmiştir. Çalışmada; dünya genelinde KSS konusuna öncülük eden Avrupa Birliği'nin KSS faaliyet alanları ve üye devletlerinin yayınlamış olduğu“KSS Ulusal Eylem Planları”ndaki uygulamalardan hareketle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türk Kamu Yönetimine dair mukayeseli değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the past century led changes in both public and private institutions in terms of policies and responsibilities and enabled current approach to appear. These developments that effect the relationship of institutions with their surrounding and shareholders caused Corporate Social Responsibility (CSR) phenomenon to emerge that is closely related with looking after the interest of public while communicating with public and in institutional activities. Recently, CSR has become a popular topic and this concept attracted attention of and adopted by institution managers and academic world. Institutions are formed as a necessity of collective life and therefore, institutions have certain responsibilities towards society. Responsibilities of public institutions and governments are more comprehensive and when necessary, these responsibilities become more encouraging than other institutions. Additionally, around the world, CSR concept has become a traditional concept and it can be seen that countries with legal CSR infrastructures experience higher well-being levels. In this sense, CSR concept that is extremely important for countries, societies, and institutions was determined as main topic of this study. In this study, based on“CSR National Action Plan”published by European Union CSR activates fields and member states that globally lead CSR, Ministry of Family and Social Policies and Turkish Public Administration was compared and analysed.