Tekerleme öğretiminin Anadolu liselerinde Almanca'yı ikinci yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin Almanca sesletim becerilerine etkisi
The influence of rhyme teaching to articulation skills in German of students at Anatolian high schools, learning German as a second foreign language
  1. Tez No: 528453
  2. Yazar: ZÜLEYHA EVREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, derslerde tekerlemeler kullanarak, Almancayı ikinci yabancı dil olarak öğrenen Anadolu Lisesi öğrencilerinde fonolojik farkındalığın oluşmasını sağlamak ve bu uygulamanın öğrencilerin sesletim becerilerine olan olumlu etkisini ortaya koymaktır. İkinci yabancı dil derslerinde sözcüklerin, öğrenci tarafından hedef dilde doğru telaffuz edilmesi için ders kitabında sunulan etkinliklerin yetersiz olduğu ve telaffuz çalışmalarına yönelik etkinliklere derslerde yeterince zaman ayrılmaması düşüncesinden yola çıkarak tekerlemelerin telaffuza ve dil öğrenimine etkilerini konu edinmiş araştırmalar incelenmiş tekerleme öğrenmenin öğrencilere hedef dilde telaffuz hatalarını düzeltmeye yardımcı olabileceği fikri belirmiştir. Yapılan çalışmada Anadolu Lisesi İkinci Yabancı Dil Almanca öğrencileriyle Tek Grup Öntest Sontest Modeli uygulanmıştır. Öntest'te, Almancada bulunan ve yazılışı Türkçedekinden farklı olan dört ses belirlenerek öğrencilere bir paragraf okutulmuş, doğru okuma frekansları kaydedilmiş, öğrencilerle bu dört ses için altı hafta süreyle (haftada 20 dak.) tekerleme çalışması yapılmıştır. Süre sonunda yapılan Sontest'te öğrencilere içerisinde aynı seslerin geçtiği, ancak daha önce karşılaşmadıkları kelimelerin kullanıldığı cümleler okutulmuştur ve doğru okuma frekansları kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlar, her ses için doğru okuma frekanslarında artış olduğunu göstermiştir. Son olarak öğrencilere kapalı uçlu sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları da tekerleme çalışmasının, öğrencilerin fonolojik farkındalık kazanmalarına ve telaffuz hatalarını düzeltmelerine olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide phonological awareness for students of Anatolian high schools, learning German as a second foreign language, by using rhymes during the lessons and to demonstrate the positive effect of this method to their articulation skills. Based on the opinion, that exercises offered in school books are not sufficient for students to pronounce words correctly in the targeted language and the fact that in lessons, there is not enough time spent for pronunciation exercises, researches, entreated the effect of rhymes to pronunciation and language learning, were examined, and the idea appeared, that learning rhymes could help students correcting their pronunciation mistakes devoted the targeted language. In the study, single group pre-test and final test model was applied to Anatolian high school students learning German as a second foreign language. for voices which are present in German but are written different from Turkish. In the pre-test, four voices present in German and different written in Turkish were determined and a paragraph was read by students, correct reading frequencies were noted down, and rhyme exercises were put into practice for six weeks (20 minutes per week). At the end of the period students were made to read sentences at the final test, containing the same voices but in words they never came across before and correct reading frequencies were noted down. Acquired results showed, that for every voice, there was an increase in the right reading frequencies. Finally, a questionnaire consisting of completely structured questions was applied to the students. Also, the results of the questionnaire verify that rhyme exercises have a positive influence on students, providing phonological awareness and correcting pronunciation mistakes.