Sağlık kurumlarında yöneticilikte kadınlarda görülen cam tavan sendromu
Glass ceiling sydrome that women have in management of health institution
- Tez No: 529236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kadınların karşılaştıkları kariyer engelleri, çalışma yaşamında ayrımcılık kadınların iş sektöründe yükselmelerini engelleyen önemli bir unsur olarak görülmektedir. Bu durum kadın çalışanlarda cam tavan engellerinin ve bu engellerin sonucunda cam tavan sendromunun oluşmasına sebep olmaktadır. Çalışmada kaynak taraması tekniği esas alınmıştır. Çalışma yaşamında ayrımcılık, kadın çalışanlarda cam tavan sendromunun oluşmasına neden olmuştur. Günümüzde cam tavan olgusu kadınların yükselmesinin önündeki en önemli engellerdendir. Bu durum kadınların çalıştığı birçok iş sektöründe görülmektedir. Özellikler kadın iş gücünü yoğun olarak bünyelerinde barındıran sağlık kurumlarında daha sık karşımıza çıkmaktadır. Cam tavan sendromunun kadın çalışanların iş hayatlarına etkisinin azaltılması için çalışmalar yapılmalıdır ve iş sektöründe kadınlara yönelik bu önyargıların değiştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The career barries that women encounter,discrimination in work life are the significant factors preventing fameles advancement in business sector.It causes glass ceiling syndrome in women's works. This study based on literature review. Discriminaiton in work life causes glass ceiling sydrome for fameles who works.In this time the glass ceiling fact is one of the most important obstructions in advancement for fameles.It comes up in many business sectors.Especially we have this in many health institutions that have females labour something should be done in order to reduce effect of glass ceiling syndrome to business life of females. And in business sector the prejudices against women should be changed.