Kamu diplomasisi ve uluslararası meşruiyet
Public diplomacy and international legitimacy
  1. Tez No: 531503
  2. Yazar: ALİ KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET LEVENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülkelerin milli çıkarlarını koruyarak; amaçlarına ulaşabilmeleri için kullandıkları yöntemlerin son zamanlarda klasik diplomasinin ötesine geçtiği görülmektedir. Etkin olmayı hedefleyen devletler için, sadece diğer ülke hükümetleriyle ilişkiler kurmanın artık yeterli olmadığı, diğer ülkelerin halklarıyla da hedeflenen program ve politikaların uygulanmasının zorunluluk olduğu bir döneme girilmiştir. Kültür, bilgi, insan ve kamuoyu algısının günümüzdeki uluslararası ilişkilerde kilit sözcüklere dönüştüğünü belirtmek gerekir. Bilgi ve iletişim alanlarında yaşanan devrimle özellikle Soğuk Savaş döneminde daha çok dikkat çeken meşruiyet tartışmalarıyla yeniden yapılanmakta olan uluslararası sistemde, ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası örgütlerdeki etkinlikle yabancı kamuoylarını etkileme becerileri de önemli hale gelmiştir. Diğer ülke kamuoylarıyla geliştirilen bu yeni ilişki biçimlerinde devlet dışı aktörlerin etkinlikleri giderek artmıştır. Bu anlamda, kamuoyunun anlaşılması, bilgilendirilerek; etkilenme faaliyetlerinin toplamı olarak ifade edilen kamu diplomasisi ülkelerin dış politikaları için vazgeçilmez araçlardan birine gelmiştir. Bugün artık birçok ülke, dünya kamuoylarında olumlu bir algı oluşturmak için kamu diplomasisi araçlarını etkin olarak kullanmaktadır. Bu bilgilerden hareketle bu çalışmada genel olarak kamu diplomasisi ve uluslararası meşruiyet konusu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The methods which countries use to reach their goals by protecting their national interests have recently passed beyond classical diplomacy. It is a new period for states aiming to be effective that it is not only enough to establish relations with the governments of other countries, but also to implement programs and policies targeted by the peoples of them. It should be noted that culture, knowledge, human and the perception of public opinion has become the key words in today's international relations. Ability to influence the foreign public opinion with the activity in international organizations has become important in the international system, which is being reconstructed with the revolution in the fields of information, communication and the debates on legitimacy, which attracted more attention especially during the Cold War period. The activities of non-state actors have gradually increased thanks to the new relationship forms developed with the public opinion of other countries. In this sense, public diplomacy came to one of the indispensable instruments for the foreign policies of the countries. Today, many countries actively use public diplomacy tools to create a positive perception in the world public opinion. Based on this information, public diplomacy and international legitimacy were evaluated in this study.