Algılanan iş güvencesinin çalışan performansına etkisi: Afyonkarahisar ili devlet demiryolu çalışanları üzerine bir araştırma
The impact of perceived busines safety on the worker performance: A research on state railway employees in Afyonkarahisar
- Tez No: 538425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER YÖRÜK KARAKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İş Hukuku'nun en önemli konularından birisini oluşturan iş güvencesi kavramı, sosyal devlet anlayışının gelişmesiyle birlikte günümüzde daha da önem kazanmıştır. İş güvencesi genel olarak işçinin işinin güvence altına alınıp, iş sözleşmesinin keyfi fesihlere karşı korunması ve işverenin fesih hakkının sınırlanması, geçerli bir sebebe dayanmayan fesihlerin önlenmesini iş güvencesi olarak tanımlayabiliriz. Çalışma yaşamında işletmelerin varlıklarını devam ettirebilmesi, kalite ve verimin yüksek olması ancak çalışanların performanslarının artırılmasıyla mümkün olmaktadır. İş stresörleri bireyin, iş gücü performansını etkilemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, iş güvencesi kavramı, iş güvencesinden yararlanma koşulları, İş Kanunu'nun kapsamı kavramlarına yer verilmiş, iş güvencesi kavramı ayrıntılı bir biçimde ele alınıp anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, performans kavramı ve performans yönetimi, performans değerleme yöntemleri, performans değerleme sürecinde yapılan hatalar, performans yönetim sisteminin kullanım alanları ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmı olan üçüncü bölümde ise, İş Güvencesinin Performansa etkisi üzerinde durularak Afyonkarahisar ili Devlet Demiryolları Çalışanlarından oluşan örneklemde iş güvencesinin çalışanların performansı üzerindeki etkileri araştırılmış ve çalışanın iş güvencesi düzeyinin çalışanın performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Araştırma verileri iş güvencesi bağımsız değişkeni ile performans bağımlı değişkeni arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of job security, which constitutes one of the most important subjects of Labor Law, has become more important nowadays with the development of social state understanding. In general, job security can be defined as securing the employee's job, protecting the employment contract against arbitrary termination and limiting the right of termination of the employer, and preventing the termination of valid termination. The fact that enterprises can continue their existence in business life and quality and efficiency is high is only possible by increasing the performance of employees. Job stressors affect the individual's work performance. In the first part of the study, the concepts of job security, the conditions of job security, the scope of the Labor Law are included, the concept of job security has been studied and explained in detail. In the second part of the study, performance concept and performance management, performance evaluation methods, errors in performance evaluation process, information about the use of performance management system are included. In the third part, which is the last part of the study, the effect of Job Assurance on Performance was investigated and the effects of job security on the performance of employees were investigated in the sample of Afyonkarahisar State Railways Employees. Research data revealed that there was a statistically significant relationship between job security argument and performance dependent variable.