Bilim merkezlerinin ortaokul öğrencilerinin bilimin doğasına yönelik algılarına etkisi
The effect of science centers on perceptions of secondary school students towards the nature of science
- Tez No: 549170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL UMDU TOPSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada bilim merkezlerinin ortaokul öğrencilerinin bilimin doğasına yönelik algılarına etkisi incelenmiştir. Çalışmada deneysel desenlerden tek grup ön test - son test deseni kullanılmıştır.Çalışma grubunu 16 ortaokul 8.sınıf öğrencisi (7 kız, 9 erkek) oluşturmaktadır. Çalışmada ortaokul 8. sınıf öğrencileriyle Üsküdar Bilim Merkezi'ne 2 ay boyunca 4 kez gezi düzenlenmiştir. Bilim merkezi gezilerinde öğrencilerin katıldıkları etkinlikler okul müfredatından bağımsızdır. Çalışmadaki veriler 2019 bahar yarıyılında elde edilmiştir. Veri toplama araçları olarak“Bilimsel Bilgi Ölçeği”,“Bilimsel Bilgiye Yönelik Soru Formu”, gözlem formu, yarı yapılandırılmış görüşme ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır.“Bilimsel Bilgi Ölçeği”,“Bilimsel Bilgiye Yönelik Soru Formu”ve yarı-yapılandırılmış görüşme uygulama öncesinde ve sonrasında öğrencilere uygulanmıştır. Gözlem formu her bilim merkezi gezisi sırasında araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Öğrenci günlükleri ise her bilim merkezi gezisi sonrasında öğrenciler tarafından doldurulmuştur. Veri analizinde nitel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan veriler incelenerek yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda bilim merkezlerinin öğrencilerin bilimin doğasına yönelik algılarında olumlu yönde değişikliğe neden olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler bilim merkezlerini çok dikkat çekici, eğlenceli ve yararlı olarak tanımlamıştır. Öğrenciler bilim merkezi gezisinin en eğlenceli yönünün planetaryum olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of science centers' perceptions on the nature of science are examined. In this study, one-group pre-test-post-test design was used. Study group consists of 16 middle school 8th grade students (7 girls, 9 boys). In the study, 4 trips were organized to the Üsküdar Science Center with 8th grade students in the two month. The subjects of the science center are independent of the students' school curriculum. The data were obtained in the spring semester of 2019.“Scientific Knowledge Scale”,“Questionnaire Form for Scientific Knowledge”,observation form, semi-structured interview and student diaries were used as data collection tools.“Scientific Knowledge Scale”,“Questionnaire Form for Scientific Information ”and semi-structured interview were applied to students before and after the activities. The observation form was applied by the researcher during each science center trip. Student diaries were filled in by students after each science center visit. In data analysis, qualitative data were analyzed using content analysis. Quantitative data were analyzed by using SPSS program. The collected data were examined and interpreted. As a result of the study, it was determined that science centers positively changed the students' perceptions about the nature of science. The students identified science centers as very remarkable, fun and useful. Students stated that the most entertaining aspect of the science center trip was the planetarium.