Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin aralık duyumu becerileriyle dikte yazım becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relation between interval hearing and dictation writing skills of students of music education department
- Tez No: 551786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik bölümü öğrencilerinin dikey duyumları ve dikte yazım becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaca yönelik olarak bir adet aralık testi ve bir adet dikte testi araştırmacı tarafından hazırlanmış, testler hakkında uzman görüşü alınmış ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı dördüncü sınıf öğrencilerinden araştırmaya gönüllü olarak katılan yirmi dokuz öğrenciye uygulanmıştır. Uygulamayla elde edilen bu veriler sayısal verilere dönüştürülerek tablolaştırılmış ve incelenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin dikte yazmadaki başarılarının müzik bölümleri işitme dersleri adına yeterli düzeyde olduğu fakat dikey duyumdaki başarılarının yeterli düzeyde olmadığı tespit edilmiş ve dikey duyum becerilerini istenilen düzeye çıkarabilmek adına çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is examination of relation between interval hearing and dictation writing skills of students of music education department. For this purpose, an interval hearing test and a dictation test is created by researcher, expert confirmation has been got and they have been applied to voluntarily students. Obtained data has been transformed to numerical data, tabulated and studied on it. At the end of research, these are detected that success ratio at dictation writing of students is enough but success ratio at interval hearing is not enough for hearing lessons. Solution offers are developed to increase interval hearing skills to higher level.