The effects of marketing activities on company image: Anapplication in specialty pharmaceutical industry
İlaç firmalarının pazarlama faaliyetlerinin firma imajı üzerine etkileri: Uzmanlık ürünleri özelinde bir uygulama
- Tez No: 555852
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BANU ELMADAĞ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, pazarlama faaliyetlerinin etkisiyle hekimlerin zihinlerinde şekillenen firma imajı mekanizmalarını anlamaktır. Literatürde bulunan ilaç sektörü ve satış ekiplerinin firma imajına etkisi konuları hakkındaki önceki çalışmalar doğrultusunda, olumlu bir şirket imajına sahip olmayı açıklayan istatistiksel bir model kurulmuştur. Kantitatif bir yaklaşımla 191 hekimden birebir görüşmeler ile data elde edilmiştir. Sonuçlar; satış ekibi performansı, firmaların kişisel desteği ve ürün tanıtım uzmanların ziyaret sıklığının firma imajını anlamlı bir şekilde geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to understand the mechanisms that shape the company image in physicians mind through marketing activities of pharmaceutical companies. Based on previous literature on the pharmaceutical industry and sales force influence on company image, a statistical model has been established to explain the effects of company and sales force activities on favorable company image. Using a quantitative approach, data from 191 physicians is obtained via personal interviews. Results show that sales force performance, personal support of a firm and visit frequency of sales representatives significantly improve company image.