Hizmet odaklı yüksek performanslı insan kaynakları uygulamalarının işgören hizmet performansı üzerindeki etkisinde aracı ve düzenleyici değişkenlerin rolü
The role of mediator and moderator variables in the effect of service-oriented high performance human resource practices on employee service performance
  1. Tez No: 558047
  2. Yazar: MERT GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, hizmet odaklı yüksek performanslı insan kaynakları uygulamalarının (HOYPİKYU) işgören hizmet performansını nasıl ve hangi koşullar altından etkilediğini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda insan kaynakları atıflarının, örgüte güvenin ve duygusal bağlılığın aracılık; kişi çevre uyumunun (kişi-örgüt, kişi-iş, kişi-yönetici, kişimeslek uyumu) düzenleyici/koşulsal rolü incelenmiştir. Bu ilişki mekanizmasının oluşturulmasında koşul bağımlılığı, sosyal değişim, atıf ve benzerlik çekim kuramlarından yararlanılmıştır. Ölçüm modeli yapısal eşitlik modellemesi (YEM) kullanılarak gerçekleştirilen analizi ile denetlenmiştir. Değişkenler arası ilişkiler ise PROCESS macro programı (Model 6 ve Model 1) kullanılarak test edilmiştir. Araştırma Antalya İlinde yer alan beş yıldızlı oteller üzerinde yapılmıştır. Veri tam zamanlı otel çalışanlarından ve hat yöneticilerinden elde edilmiştir. Araştırmanın bağımsız, aracı ve düzenleyici değişkenlerine ait sorular işgörenlere, hizmet performansına ait sorular hat yöneticilerine yönetilmiştir. Her bir işgörenin hizmet performansı kendisi tarafından değil, yöneticisi tarafından değerlendirilmiştir. Toplam 1525 veri elde edilmiştir. Araştırma bulguları ana olarak, insan kaynakları atıflarının, örgüte güvenin ve duygusal bağlılığın hizmet odaklı yüksek performanslı insan kaynakları uygulamalarının hizmet performansı üzerindeki etkisine seri olarak kısmen aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Yanı sıra iki değişken arasındaki etki düzeyinin kişi-yönetici ve kişi-meslek uyumuna göre değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgu kişi-yönetici ve kişi-meslek uyumunun koşulsal/düzenleyici rolüne işaret etmektedir. Sonuç olarak bu araştırma hizmet odaklı yüksek performanslı insan kaynakları uygulamalarının işgören hizmet performansını nasıl ve hangi koşullar altında etkilediğini ortaya koyarak alanyazına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal how and under what conditions service-oriented high-performance human resource practices affect service performance. For this purpose, the mediating role of human resources attribution, trust in the organization and affective commitment and the moderating role of person-environment fit (person–organisation fit, person-job fit, person–supervisor fit, person-vocation fit) were investigated. In developing this relationship mechanism, contingency theory, social exchange theory, attribution theory and similarity-attraction theory were utilized. The measurement model was checked using structural equation modeling (SEM). These relationships were assessed using the PROCESS macro program (Model 6 and Model 1). Data were gathered from full-time hotel employees and line managers in the Antalya region of Turkey. Employees had filled in the questionnaire section containing independent, mediator, and moderator variables. Later, line manager filled in the questionnaire containing the dependent variable. The service performance of each employee is assessed by the managers, not by employees. In total, 1525 data were obtained. The results demonstrated that human resources attribution, trust in the organization and affective commitment partial serially mediated the relationship between service-oriented high-performance human resource practices and service performance. In addition, it was revealed that the level of effect between the two variables changed depending on person–supervisor fit, person-vocation fit. This finding indicates the moderating roles of person–supervisor fit, person-vocation fit. As a result, this research contributes to the literature by showing how and under what conditions the service-oriented high-performance human resources practices affect service performance.