İş-yaşam dengesi ve stres: İstanbul'da ilçe belediyelerinde çalışanlar üzerinde bir araştırma
Work-life balance and stress: A study on the district municipality employees in İstanbul
- Tez No: 566847
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada iş-yaşam dengesi ve stres arasında ilişki olup olmadığı, çalışma şartlarından memnuniyet ve iş tatmininin çalışanların stres düzeyini etkileyip etkilemediği, belli demografik özelliklerin iş-yaşam dengesini sağlama düzeyi ve stres düzeyi üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre iş-yaşam dengesi ile stres arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yine sonuçlara göre iş tatmini ile stres arasında da anlamlı bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışma şartlarından memnuniyet ile stres arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; whether there is a relationship between work-life balance and stress, whether content with working conditions and job satisfaction effect the level of stress of the employees, whether certain demographic characteristics ensure the level of work-life balance and whether there is any effect on the stress level is researched. According to the results of the study, there was a significant relationship between work-life balance and stress. Also, it was determined that there was a significant relationship between job satisfaction and stress. No meaningful relationship is found between content with working conditions and stress.