Eğitim fakültesi öğrencilerinin okuma alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of reading habits of faculty of education students
- Tez No: 567466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN BAĞÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Eğitim ve Öğretim, Documentation and Information, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin okuma alışkanlıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Çalışmada karma yöntem desenlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, ''Kitap Okuma Alışkanlığına İlişkin Tutum Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından oluşturulmuş kişisel bilgi formuna verilen yanıtlardan elde edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile elde edilmiştir. Nicel veriler SPSS programı ile analiz edilirken nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada; parametrik testlerden ilişkisiz örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; cinsiyet değişkeni açısından okuma alışkanlığına yönelik tutumun sadece alışkanlık alt boyutunda kadınlar lehine anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuştur. Öğrenim görülen bölüme göre okuma alışkanlığına yönelik tutumun, alt boyutların tümünde farklılaştığı belirlenmiştir. Sınıf düzeyine göre sadece sevgi ve etki alt boyutlarında farklılaşma olduğu belirlenmiştir. Algılanan sosyo-ekonomik düzeye göre öğrencilerin okuma alışkanlığına yönelik tutumun farklılaşmadığı, öğrencilerin ailelerinin kitap okuma sıklığına göre sadece alışkanlık boyutunda farklılaşma olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin yıl içerisinde okudukları kitap sayılarına göre okuma alışkanlığına ilişkin tutumun ve alt boyutlarının farklılaştığı bulunmuştur. Görüşme yapılan öğrenciler ''kitap okumanın yararlı olduğuna inandığını'', ''kitap okumanın farklı bakış açıları kazandırdığını'', ''bilgi birikimini arttırdığını'', ''empati yeteneğini arttırdığını'', ''hayal gücünü geliştirdiğini'', ''keyifli zaman geçirmesini sağladığını'', ''kelime dağarcığını zenginleştirdiğini'', ve ''sorunlarla başa çıkmasını kolaylaştırdığını'' belirtmişlerdir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmada ise öğretmenlerinin, arkadaşlarının, ailelerinin ve sosyal medyanın etkili olduğunu ifade etmişlerdir. Araştırmadan elde edilen bulgular, alan yazındaki ilgili araştırma sonuçlarıyla birlikte tartışılmış ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reading habits of the students studying at Gaziantep University in terms of various variables. Descriptive sequential design, one of the mixed method designs, was used in the study. The quantitative data of the study were obtained from 'Attitude Scale for Reading Habits' and the responses to the personal information form formed by the researcher. Qualitative data were obtained through semi-structured interview form. While the quantitative data were analyzed with SPSS program, content analysis was used to analyze the qualitative data. In the study; from parametric tests, unrelated sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. As a result of the research; it was found that attitudes towards reading habits differ significantly in favor of women only in the habit sub-dimension in terms of gender variable. It was determined that the attitudes towards reading habits differed in all sub-dimensions according to the department. According to the level of class, it was determined that only love and effect sub-dimensions differ. According to the perceived socio-economic level, the attitudes towards reading habits of the students did not differ and it was determined that there was only a difference in habit dimension according to the frequency of reading of the families of the students. It was found that the attitudes and sub-dimensions of reading habits differed according to the number of books the students read during the year. The interviewed students indicated that“believed that reading is useful”,“reading gave different perspectives”,“increased the knowledge”,“enhanced the ability to empathize”,“enhanced the imagination '', ”allowed you to spend a pleasant time“, ”enriched vocabulary knowledge“, and ”made it easier to cope with problems". They stated that teachers, friends, families and social media were effective in acquiring the habit of reading books. The findings of the research were discussed together with the related research results in the literature and suggestions were made in the direction of the results obtained.